In vitro refundowane? Może. Ale z zakazem dodatkowych zarodków

O in vitro spierali się wczoraj w krakowskim klubie Pod Jaszczurami Jarosław Gowin z Markiem Balickim (SdPl) - pisze Gazeta Wyborcza.

Gowin, którego premier Tusk powołał na szefa zespołu zajmującego się m.in. przyszłą ustawą o in vitro, mówił wprost, że trzeba wprowadzić tu ostre reguły. Że tworzenie zarodków, których od razu nie wszczepia się kobiecie, powinno być zakazane, bo te nadliczbowe zarodki są często potem uśmiercane. - Bezpłodność jest chorobą i trzeba wspierać te formy jej leczenia, które nie budzą wątpliwości moralnych - mówił Gowin. Takie in vitro byłby skłonny wspierać częściową refundacją. O ile oczywiście państwo na to stać. - Co to znaczy częściowo? 7 tys. zł zamiast 10 tys. zł? Dla ludzi, którzy zarabiają wspólnie 3 tys., nic to nie zmieni. Wspieralibyśmy tylko zamożnych - odpowiedział Balicki, b. minister zdrowia. Przypomnijmy, że lekarze stosujący metodę in vitro mówią, że właśnie wysokie koszty procedury powodują, że ludzie godzą się na tworzenie zarodków "na zapas". Kto powinien mieć prawo do refundacji in vitro? Ekipa Balickiego zakładała, że pary w stałych związkach, które dwa lata nieskutecznie leczyły się z bezpłodności. Nie rozróżniano wówczas, czy jest to małżeństwo, czy konkubinat. - Ta zasada może być punktem wyjścia do dalszej dyskusji - powiedział nieoczekiwanie Gowin. Wcześniej mówił, że in vitro powinno przysługiwać tylko małżeństwom. Ale - jak przyznał - prawnicy spierają się, czy uzależnienie in vitro od ślubu byłoby zgodne z konstytucją.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  24°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  wiecej »