Chroń malucha

Z powodu zakażenia rotawirusami co 20. dziecko w wieku do 5. roku życia trafia do szpitala - podkreślają eksperci. Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia powikłań, takich jak groźne odwodnienie organizmu, jest szczepienie maluchów - przypominają.

Specjaliści mówili o tym we wtorek w Warszawie na konferencji prasowej.

Pediatra dr Maria Kotowska z I Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwróciła uwagę, że zbliża się sezon na infekcje rotawirusowe, które objawiają się głównie ostrymi biegunkami, wymiotami i gorączką. "Szczyt zachorowań przypada zimą. Zawsze możemy mniej więcej przewidzieć, kiedy nadejdzie fala zakażeń - zazwyczaj jest to wtedy, gdy po okresowym ociepleniu zrobi się zimno" - tłumaczyła PAP. Zaznaczyła, że rotawirusy dobrze rozwijają się w niskich temperaturach, choć są w stanie przetrwać również temperatury wysokie. np. plus 60 st. C.

Rotawirusy są bardzo zaraźliwe. Najważniejszą drogą zakażeń jest droga pokarmowa - przenoszą się przez nieumyte lub źle umyte ręce, ale też przez zanieczyszczone powierzchnie, np. blat w aptece lub przedmioty, np. zabawki, które dzieci często biorą do buzi. Na rękach mogą przeżyć do czterech godzin, a na przedmiotach nawet kilka dni. "Znacznie rzadziej rotawirusy przenoszą się drogą kropelkową" - powiedziała dr Kotowska.

Według niej do najczęstszych objawów zakażeń rotawirusami zalicza się gwałtowne wymioty, ostrą biegunkę i gorączkę, czasem bardzo wysoką. Może też pojawić się kaszel i katar.

Zakażenia rotawirusami występują i u dzieci, i u dorosłych, ale najczęstsze są u niemowląt do 6. miesiąca życia i u nich też powodują najwięcej groźnych powikłań. Maluchy z tej grupy wiekowej są bowiem najbardziej narażone na - związane z biegunkami i wymiotami - odwodnienie i zaburzenia w poziomie elektrolitów (jak potas, sód, wapń), które mogą być groźne dla życia.

Jak tłumaczyła dr Kotowska, rodzicom często wydaje się, że poradzą sobie z infekcją rotawirusową u dziecka i dopiero, gdy maluch z powodu odwodnienia trafi do szpitala, zdają sobie sprawę, jak poważny przebieg może mieć ta choroba.

Z powodu przejściowych zaburzeń wchłaniania i trawienia pokarmów dziecko może szybko stracić na wadze. Z danych podawanych przez specjalistów wynika, że u ok. 3 proc. dzieci z infekcją rotawirusową dochodzi do powikłań neurologicznych, takich jak drgawki czy zapalenie mózgu, u 5 proc. może dojść do zapalenia płuc, a u 10 proc. - do zapalenia oskrzeli.

"W Polsce ciągle mamy za dużo hospitalizacji z powodu zakażeń rotawirusami" - oceniła dr Kotowska. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w 2011 r. było to blisko 30 tys. przypadków, a w 2012 - ok. 23 tys. Ogółem, co roku w Polsce ok. 172 tys. dzieci odwiedza lekarza z powodu infekcji rotawirusem.

"Pobyt w szpitalu często pozostaje bardzo traumatycznym przeżyciem dla dziecka i jego rodziców" - oceniła psycholog dziecięcy Dorota Kalinowska, której dziecko przebywając w szpitalu z powodu zapalenia płuc dostało infekcji rotawirusowej.

Według dr Kotowskiej najlepszym sposobem, by uchronić malucha przed cierpieniem z powodu ciężkiej infekcji rotawirusowej oraz przed jej powikłaniami są szczepienia. Obecnie dostępne są dwie szczepionki przeciwko tym wirusom - obie podaje się doustnie, jedną w dwóch, drugą w trzech dawkach.

"Chronią one przed ciężkim przebiegiem choroby oraz pobytem dziecka w szpitalu w 90-100 procentach" - powiedziała dr Kotowska. Szczepione maluchy chorują też znacznie rzadziej.

Dzieci należy zaszczepić w pierwszym półroczu życia - zgodnie z zaleceniami między 6. a 24. tygodniem.

"W Polsce nie ma choćby częściowej refundacji szczepień przeciw rotawirusom, nawet dla dzieci z grup ryzyka" - powiedziała dr Kotowska. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych są one zalecane, ale ich koszty muszą w pełni ponieść rodzice. Cały cykl szczepień kosztuje od 600 do 700 zł.

Jak zaznaczyła pediatra doświadczenia z krajów, w których szczepionki przeciw rotawirusom są stosowane na szerszą skalę, wskazują, że nie tylko redukują one liczbę hospitalizacji dzieci zaszczepionych, ale też o 50-60 proc. liczbę pobytów w szpitalu starszych dzieci oraz dorosłych, którzy nie byli szczepieni.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
 • ella
  05.11.2013 22:07
  Mojemu synkowi akurat bardzo podobało się wysokie łóżeczko z odsuwanymi metalowymi szczebelkami tak sugestywnie przedstawiane w reklamie szczepionki przeciw rotawirusom. A na oddziale miałam okazję rozmawiać z rodzicami, których dzieci zachorowały i wymagały nawadniania mimo przyjęcia szczepionki mającej rzekomo poświadczać miłość rodziców.

  Mieliśmy okazję zrozumieć, że szpital, to nie żadna kara i zło, na które pozwalamy by dosięgło nasze dziecko, ale niekiedy najlepsze miejsce, w którym można uzyskać skuteczną pomoc. A kroplówka nawadniająca podawana przez 2-3 dni to naprawdę nie tragedia, wystarczy uświadomić sobie, na jakich innych oddziałach, z jakich powodów i jak długo hospitalizowane są dzieci...

  Czy GN zamierza świadomie wspierać nieetyczne reklamy producentów szczepionej???
 • Sceptyk
  06.11.2013 08:17
  Brakuje podpisu: Artykuł sponsorowany (proszę dokładnie zanalizować treść - tak zazwyczaj wyglądają artykuły sponsorowane). Nie wiem, czy można z czystym sumieniem polecać szczepienia.
  Nie znalazłem w artykule słowa na temat ewentualnych powikłań.
 • karol
  06.11.2013 08:22
  Te szczepienia z mikrobiologicznego punktu widzenia nie maja najmniejszego sensu. Szczepionka (sa bodaj dwie zarejestrowane w Polsce) zawiera od jednego do kilku najczęściej spotykanych serotypów (odmian)wirusa, których w środowisku są setki. No i trzeba zakończyć cykl trzech szczepień (doustna zywa szczepionka) do 6 miesiąca życia. Akurat nie słyszałem o szkodliwości szczepionek na rota, ale co do niebezpieczeństwa szczepień podstawowych jestem przekonany na własnym przykładzie. Tez radzę poczytać. A Gość Niedzielny widać bierze pieniądze za kryptoreklamę, mniejsza o rozum. Nie pierwszy raz z resztą.
 • voice
  06.11.2013 09:29
  Boże, chroń nas przed szczepionkami!
  http://www.fronda.pl/a/szczepionki-z-abortowanych-dzieci-skandal-czy-koniecznosc,4015.html
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  8°C Wtorek
  noc
  4°C Wtorek
  rano
  10°C Wtorek
  dzień
  11°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »