Islamistyczne ugrupowanie Boko Haram, które usiłuje zaprowadzić szariat w Nigerii zostanie w środę oficjalnie uznane przez Departament Stanu USA za organizację terrorystyczną - podały we wtorek źródła w Kongresie USA.
Uznanie tego ugrupowania za organizację terrorystyczną oznacza, że amerykańskie siły bezpieczeństwa i agencje regulujące rynek mają obowiązek zablokować wszelkie kontakty biznesowe i transakcje finansowe z Boko Haram.
Zgodnie z amerykańskim prawem udzielenie "pomocy materialnej" grupie terrorystycznej jest przestępstwem.
Pod koniec października rządowe siły nigeryjskie zorganizowały zmasowany atak z ziemi i powietrza na bojowników Boko Haram w stanie Borno na północnym wschodzie kraju. Ponad 70 islamistów zostało zabitych podczas tej operacji.
Armia nigeryjska zintensyfikowała ataki przeciwko Boko Haram od maja, gdy prezydent Goodluck Jonathan ogłosił stan wyjątkowy w trzech prowincjach na północnym wschodzie (w stanach Borno, Yobe i Adamawa).
Mimo kontrofensywy wojsk rządowych Boko Haram wciąż dokonuje aktów terroru.
Nazwę Boko Haram tłumaczy się jako "zachodnia edukacja to świętokradztwo". Ugrupowanie atakuje chrześcijańskie świątynie, szkoły i inne obiekty. Od roku 2010 roku w atakach tej organizacji zginęło ponad 1,7 tys. ludzi.
Stowarzyszenia rodzinne we Francji nie zgadzają się na nowy program edukacji seksualnej.
Sieci trzech krajów pracują obecnie w tzw. trybie izolowanej wyspy.
Uruchomiono tam specjalny numer. Asystenci odpowiadają w ciągu 48 godzin.
Potępił prawo pozwalające na konfiskatę ziemi białych farmerów w RPA.
Zrewanżował się w ten sposób za podobną decyzję Bidena wobec niego w 2021 roku.
W tej chwili weszliśmy w okolice deficytu w rachunku bieżącym.