Dary ze Śląska płyną do Zambii

150 tys. jednorazowych strzykawek i 4 tys. opasek gipsowych, a nawet pastę do zębów i zwykłe mydło - dary za 100 tys. euro wysłała do archidiecezji Lusaki w Zambii archidiecezja katowicka.

W tej chwili 30 ton darów płynie morzem w kierunku portu Dar es Salaam w Tanzanii. Tam dary zostaną przeładowane i kolejne 3 tys. km do Zambii pokonają drogami. Cała podróż potrwa około 40 dni. Dary te archidiecezja katowicka przekazała na prośbę arcybiskupa Lusaki Telesphora Mpundu. Trafią do dziesięciu szpitali misyjnych w jego archidiecezji. – W kilku z tych szpitali pracują polskie siostry zakonne – mówi ks. Zenon Ryzner, wicedyrektor Caritas archidiecezji katowickiej. – O takiej pomocy mówią dokumenty Kościoła – wyjaśnia ks. Mirosław Piesiur, ekonom katowickiej Kurii Metropolitalnej. Przywołuje encyklikę Piusa XII „Fidei donum”, jako dokument, umożliwiający księżom diecezjalnym wyjazdy ma misje. Opowiada, że same wyjazdy zaczęły się dopiero po Soborze Watykańskim II i podkreśla znaczenie soborowego dekretu o działalności misyjnej Kościoła „Ad gentes”. – 40 lat temu pierwszy polski misjonarz fideidonista ks. January Liberski wyjechał z diecezji katowickiej na misje do Zambii. Obecnie pracuje on w Zimbabwe. Od tego czasu archidiecezja katowicka kontynuuje pomoc dla diecezji misyjnych. Obecnie w Zambii pracuje czterech księży z naszej archidiecezji – podkreśla. Podobną akcję archidiecezja katowicka przeprowadziła już wcześniej, na przełomie 2002 i 2003 r. Wtedy do Tanzanii pojechało 40 kontenerów z mąką. Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki do Polski w 2003 r. wspomniał o tym wydarzeniu w Łagiewnikach i nazwał podobne działania przykładem „wyobraźni miłosierdzia”. Dary zostały tak dobrane, żeby wystarczyły prowadzonym przez archidiecezję w Lusace placówkom medycznym na rok działalności. Większość miejsca zajęły środki opatrunkowe. Ale są też całe kartony antybiotyków. Są, przydatne szczególnie w Afryce, leki stosowane przy AIDS i przy anemii, a także środki przeciwbólowe i witaminy. – W Zambii są one bardzo potrzebne dzieciom ze względu na ich niedożywienie – tłumaczy Agata Kamińska, odpowiedzialna za dobór leków w tym transporcie. W darach jest też 30 tys. szpatułek i 3 tony szarego mydła, które jest w Zambii towarem deficytowym. Jest tam bowiem używane nie tylko do mycia, ale też do prania. Niektóre spośród 2,5 tys. kartonów, które wyruszyły do Zambii, są zajęte przez prześcieradła czy przez szczoteczki i pasty do zębów. Razem z katowicką Caritas dary do wysyłki przygotował sekretariat Dzieła Misyjnego Archidiecezji Katowickiej. Jak powiedział ks. Piesiur, wartość transportu wraz z frachtem przekracza 100 tys. euro, czyli wynosi ponad 320 tys. złotych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »