O. Cervellera: Olimpiada mieczem obosiecznym

„To tylko próba zachowania twarzy" - tak zapowiedź częściowego zniesienia przez chiński rząd cenzury w internecie dla zagranicznych korespondentów komentuje w dzisiejszym Avvenire dyrektor agencji Asianews.

Chińskie władze są załamane – tłumaczy o. Bernardo Cervellera. Olimpiada miała być wspaniałym uwieńczeniem chińskiego cudu ekonomicznego. Tymczasem okazuje się, że światowa opinia publiczna nie jest gotowa zamknąć oczu na łamanie praw człowieka w tym kraju. Olimpiada może się stać mieczem obosiecznym. Wielu dziennikarzy chce poznać realną sytuację kraju, ukrytą za propagandową fasadą. Przeszkadza im w tym pół miliona agentów bezpieczeństwa. Miał być tryumf, ale może się skończyć na kolosalnym akcie oskarżenia – twierdzi o. Bernardo Cervellera. Zdaniem dyrektora Asianews niebezpieczeństwo porażki jest tym większe, że sfrustrowani są też sami Chińczycy. W imię olimpiady żądano od nich wielkich poświęceń. Z samego Pekinu wysiedlono półtora miliona osób. W zamian obiecywano dobrobyt, łatwy zysk, ale to się nie spełniło. Napływ turystów jest o wiele niższy, niż się spodziewano. Hotele świecą pustkami. Narasta niezadowolenie. I dlatego „olimpiada może się stać pudłem rezonansowym, które nada rozgłos wszystkim problemom społeczeństwa. Chiny na zewnątrz chcą wyglądać nowocześnie, lecz zarazem negują sam fundament nowoczesności: poszanowanie praw jednostki” – powiedział o. Cervellera w wywiadzie dla dziennika włoskiego episkopatu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  25°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  29°C Sobota
  dzień
  30°C Sobota
  wieczór
  wiecej »