Franciszek doceniany przez żydów

Żydowski dziennik "The Forward" umieścił papieża Franciszka na liście 50 ważnych osobistości żydowskich i uznanych nieżydowskich. Gazeta uzasadnia to niezwykłe uhonorowanie głowy Kościoła katolickiego tym, że Franciszek za jeden ze swych zasadniczych celów uznał poprawę stosunków Kościoła katolickiego ze światem żydowskim.

Na pierwszym miejscu listy "Forward 50" za rok 2013 gazeta umieściła Veronique Pozner - matkę 6-letniego chłopca, zastrzelonego w masakrze, do jakiej doszło 14 grudnia 2012 r. w szkole Sandy-Hook w Newtown. Od tego czasu Pozner zaangażowała się w działania na rzecz zaostrzenia przepisów zezwalających na posiadanie broni.

"The Forward" łączy pochwałę Franciszka z krytyką jego poprzednika - papieża emeryta Benedykta XVI, który jakoby "odmówił dostępu do watykańskich archiwów z czasów Holokaustu i otworzył drogę do beatyfikacji kontrowersyjnego papieża Piusa XII". Według gazety także Franciszek powinien sprostać rozbudzonym oczekiwaniom i przezwyciężyć "silnie okopaną i konserwatywną administrację", którą w Watykanie pozostawił po sobie Benedykt XVI.

Informując o tym wyróżnieniu dla Ojca Świętego niejako "poza konkursem" włoski portal "vaticaninsider" zwraca jednocześnie uwagę na wspomnianą krytykę jego poprzednika i polemizuje z zarzutami nt. rzekomego braku dostępu do archiwów watykańskich. Autor artykułu - Giorgio Bernardelli przypomina, że Benedykt VI zapowiedział otwarcie archiwów dotyczących m.in. Piusa XII, gdy tylko zakończy się ich katalogizowanie. W lutym 2012 ówczesny sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone ogłosił publicznie, że nastąpi to już niebawem i było to jeszcze przed wyborem obecnego papieża. "Nie jest więc zrozumiałe, na jakiej podstawie «Forward» próbuje przedstawić Benedykta XVI jako przeszkodę na drodze do otwarcia archiwów watykańskich z okresu Szoah" - pisze autor z "vaticaninsider".

Przypomina ponadto szereg innych wypowiedzi poprzedniego Ojca Świętego nt. stosunków katolicko-żydowskich, które sami Żydzi oceniali wysoko i z uznaniem. Według nich Benedykt XVI poszedł w tym zakresie znacznie dalej niż którykolwiek z jego poprzedników, o czym mogą świadczyć jego przemówienia w synagodze w Kolonii w sierpniu 2005 czy w Świątyni Większej w Rzymie w 2010.

«« | « | 1 | » | »»
 • Aśka
  14.11.2013 20:55
  ale powinniście napisać z wielkiej litery "Żydów".
 • katolik
  14.11.2013 22:03
  Nic dziwnego, bo Żydzi to wrogowie Kościoła.
 • Stanislaw
  15.11.2013 01:30
  Wprost oszalamia, zadziwia jak media wszelkich masci holubia pape Franciszka.Podejrzana jest ta medialna sympatia mediow tego swiata, szczegolnie gdy wiadomo, ze sa one w rekach moznych tego swiata, a ci wiadomo nic nie robia bezinteresownie, z sympatii.Zadziwia atak na Benedykta XVI. Trzeba byc bardzo ostroznym z tym medialnym szumem, biciem piany.Wielu katolikow niezdrowo sie podnieca laczac osobe papy Franciszka z "wiosna Kosciola".Tu na ziemi nie bedzie zadnej "wiosny", tryumfu. Kosciol tryumfujacy, to nasi swieci bracia, ktorzy dotarli do celu pilegrzymki, do Domu Ojca.My tu na ziemi posrod prob, pokus, cierpien walczymy o nievo.
 • vanitas
  15.11.2013 08:46
  To Kościół przestał być "głupstwem dla pogan, zgorszeniem dla żydów"?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  8°C Poniedziałek
  noc
  4°C Poniedziałek
  rano
  10°C Poniedziałek
  dzień
  11°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »