Rosja: Rehabilitacja carskiej rodziny

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej przyjął decyzję o rehabilitacji ostatniego cara rosyjskiego Mikołaja II i jego rodziny. Zostali oni bestialsko zamordowani przez bolszewików w 1918 r.

Swoją decyzją Sąd Najwyższy przychylił się do skargi adwokatów rodziny Romanowów na odmowę rehabilitacji w 2007 r. Sąd Najwyższy potwierdził wówczas postanowienie Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej, w którym powiedziano, że car, jego żona i pięcioro dzieci, których rozstrzelano w 1918 r., nie podlegają rehabilitacji. W uzasadnieniu postępowania Prokurator Generalny stwierdził wtedy, że członkowie rodziny carskiej nie byli aresztowani ze względów politycznych, a decyzja o egzekucji nie zapadła przed żadnym sądem. Przeciwko rodzinie carskiej nie toczyło się nigdy postępowanie sądowe. Te pokrętne tłumaczenia podważyli adwokaci rodziny Romanowów, którzy udowodnili, że car i jego rodzina byli rozstrzelani na skutek wyroku kapturowego sądu uralskiego, zatwierdzonego przez najwyższe władze rewolucyjne. Zadowolenie z aktu rehabilitacji wyraził m.in. patriarcha Aleksy II. Rosyjski Kościół Prawosławny cara Mikołaja II i członków jego rodziny uznał za świętych nowych męczenników za wiarę. W niektórych rosyjskich środowiskach intelektualnych wyrażono nadzieję, że akt rehabilitacji rodziny carskiej stanie się początkiem nowego spojrzenia na epokę totalitarną. Do tej jeszcze pory bowiem nie są odosobnione poglądy o wielkości przywódców z tamtych czasów, którzy przyczynili się do „wielkości ZSRR” – w dużej mierze kojarzonego z Rosją.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  30°C Poniedziałek
  wieczór
  26°C Wtorek
  noc
  wiecej »