Wolność religijna służy całemu społeczeństwu

Benedykt XVI przyjął na kolejnych audiencjach w Watykanie przybyłych z wizytą „ad limina" administratorów apostolskich w Uzbekistanie...

... - bp. Jerzego Maculewicza OFMConv., i w Kirgistanie - bp. Nikolausa Messnera SI; przełożonych misji sui iuris w Tadżykistanie - ks. Carlosa Avilę V.I., i w Turkmenistanie - ks. Andrzeja Madeja OMI; oraz delegata Kongregacji dla Kościołów Wschodnich dla grekokatolików w Kazachstanie i Azji Środkowej, ks. Wasyla Howerę. Następnie spotkał się z całą Konferencją Episkopatu Azji Środkowej, do której należą także biskupi Kazachstanu, przyjęci na audiencjach prywatnych 29 września w Castelgandolfo. Papież wyraził wdzięczność Bogu, że mimo długoletnich nacisków ateistycznego reżimu komunistycznego, dzięki gorliwym księżom, osobom zakonnym i świeckim, w ludzkich sercach utrzymała się tam wiara. Wezwał rozproszonych na tych rozległych terenach biskupów do współpracy w coraz większej jedności, z uwzględnieniem języka i kultury powierzonych im wiernych. Dziękując pracującym tam zakonnikom, zachęcił również inne wspólnoty zakonne, by przyczyniły się do rozwoju apostolstwa na terenie Azji Środkowej. Ponadto poruszył problemy dzisiejszego zglobalizowanego społeczeństwa, a zwłaszcza zagrożenia dla bezpieczeństwa i pokoju. „Mam na myśli szczególnie plagę przemocy i terroryzmu, szerzący się ekstremizm i fundamentalizm – powiedział Benedykt XVI. – Trzeba się im oczywiście przeciwstawiać środkami ustawodawczymi. Nigdy jednak moc prawa nie powinna przekształcać się w niesprawiedliwość. Nie można też ograniczać wolności religii, gdyż swobodne wyznawanie wiary to jedno z podstawowych, powszechnie uznanych praw człowieka. Warto, jak sądzę, podkreślić, że Kościół nie narzuca, ale dobrowolnie proponuje wiarę katolicką, wiedząc dobrze, iż nawrócenie to tajemniczy owoc działania Ducha Świętego. Wiara to dar i dzieło Boga. Dlatego zabroniona jest jakakolwiek forma prozelityzmu – zmuszanie, doprowadzanie czy zwabianie niegodziwymi sposobami do przyjęcia wiary. Człowiek może otworzyć się na wiarę po dojrzałej i odpowiedzialnej refleksji. Winien móc swobodnie realizować to wewnętrzne natchnienie, co będzie z pożytkiem nie tylko dla poszczególnego człowieka, ale i dla całego społeczeństwa. Wierne przestrzeganie Bożych przykazań pomaga w budowaniu życia społecznego bardziej sprawiedliwego i solidarnego”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Środa
  wieczór
  21°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  24°C Czwartek
  dzień
  wiecej »