Kraków: Już działa Centrum Kopernika powołane przez ks. prof. Hellera

W Collegium Maius w Krakowie zainaugurowano wczoraj działalność Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Jest ono jednostką wspólną dla UJ i PAT w Krakowie.

Inspiratorem Copernicus Center jest ks. prof. Michał Heller, który przekazał na ten cel wynoszącą 1,6 mln dol. Nagrodę Templetona. Rozpoczynając uroczystość rektor UJ prof. Karol Musioł przypomniał, że powstanie Centrum jest kontynuacją dzieła łączenia rzeczy trudnych, które zapoczątkował Jan Paweł II. Ks. prof. Jan Maciej Dyduch rektor Papieskiej Akademii Teologicznej zaznaczył natomiast, że dzisiejsza inauguracja jest ważnym wydarzeniem w dziejach UJ i PAT a dialog potrzebny jest dla rozwoju nauki i człowieka. Na uroczystości obecni byli również m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, kard. Franciszek Macharski, minister Sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski oraz goście z zagranicy. Punktem kulminacyjnym inauguracji było podpisanie dokumentu założycielskiego przez rektorów współpracujących uczelni: prof. dr hab. Karola Musioła rektora UJ oraz ks. prof. Jana Dyducha, rektora PAT. Inicjator Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych ks. prof. dr hab. Michał Heller przybliżył zebranym historię Centrum, zaczynając od 1543 r. – daty wydania dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Bez tego dzieła, jak zaznaczył, nie byłoby dzisiejszej uroczystości. Ks. prof. Heller, który przeznaczył na działalność Copernicus Center przyznaną mu Nagrodę Templetona wynoszącą 1,6 mln USD wspomniał, że zamysł powstania Centrum zrodził się przed przyznaniem nagrody, która jednak przyspieszyła proces jego realizacji. Copernicus Center powołane zostało w 2008 r. na mocy uchwał senatów obu uczelni. Jego działalność obejmuje głównie popularyzację interakcji między filozofią a teologią. Centrum zajmuje się także prowadzeniem prac badawczych z zakresu astronomii, kosmologii, biologii, filozofii, fizyki, historii nauki, matematyki oraz teologii. W przyszłości zakres działalności zostanie poszerzony o m.in. studia podyplomowe i doktoranckie na bazie wydziałów obu uczelni.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  27°C Piątek
  dzień
  wiecej »