Indie krajem bez kobiet?

W Indiach co roku dokonuje się około pół miliona aborcji, gdy okaże się, że poczęte dziecko jest dziewczynką - donosi amerykańskie pismo medyczne "Lancet".

W Indiach wciąż wiele małżeństw próbuje za wszelką ceną określić płeć dziecka przed urodzeniem. Ostatnio – jak donosi australijski magazyn "Mercator" – pomocne w dokonywaniu takiej selekcji płciowej stały się zaawansowane technologicznie urządzenia wytwarzane w Europie i USA. Rodziny indyjskie na ogół pragną mieć syna, dlatego w razie stwierdzenia, że nienarodzone dziecko jest dziewczynką, zabijają ją. Choć państwo zakazuje tego rodzaju praktyk, nadal są one milcząco aprobowane przez społeczeństwo. Amerykańskie pismo medyczne "Lancet" podało, że w Indiach co roku dokonuje się około pół miliona aborcji, gdy okaże się, że poczęte dziecko jest dziewczynką. W niektórych regionach wiejskich wiele nowo narodzonych dziewczynek skazuje się umyślnie na śmierć, zakażając pępowinę po urodzeniu noworodka. W ubiegłym miesiącu internetowy operator Google i potentat komputerowy Microsoft zostały zmuszone do wycofania ze swych stron reklam produktów oferujących mieszkańcom Indii określenie, nawet w warunkach domowych, płci nienarodzonego dziecka. Wiele rodzin indyjskich używa w tym celu aparatów do badań ultrasonograficznych. Organizacje obrony życia podkreślają, że ironią jest to, że wiele firm – wiedząc, do czego mogą być wykorzystywane ich produkty w tym południowoazjatyckim kraju – sprzedaje urządzenia do badań USG, przeprowadzenia biopsji lub punkcji owodni – zabiegów, które zazwyczaj mają na celu ratowanie życia lub ustalenie wad genetycznych nienarodzonego dziecka. "Mercator" – pismo poświęcone zagadnieniom współczesnej etyki – swój raport o prenatalnym "wyborze" płci w Indiach opatruje znamiennym tytułem "Naród bez kobiet", nawiązując do tak samo zatytułowanego filmu indyjskiego, obsypanego wieloma nagrodami. Znamienne jest, że ta opowieść o dziewczynce sprzedanej pewnej wiejskiej rodzinie, a następnie poślubionej sześciu mężczyznom, nie spodobała się w Indiach. Według oficjalnych danych z 2001 roku, w kraju tym na tysiąc chłopców urodziło się jedynie 927 dziewczynek. Raport brytyjskiej organizacji pozarządowej ActionAid stwierdza, że najgorsza sytuacja jest w rodzinach w stanie Pendżab. W niektórych społecznościach tego zamożnego regionu na północy Indii na tysiąc chłopców przypada zaledwie 300 dziewczynek. Praktyki określania płci dziecka przed urodzeniem są od 1994 r w Indiach nielegalne. Osobom związanym z dokonywaniem wybiórczej aborcji grożą surowe kary grzywny i więzienie. Korzenie niechęci do narodzin dziewcząt tkwią głęboko w tradycji hinduistycznej. Wyznawca hinduizmu jest bowiem przekonany, że osiągnie zbawienie dopiero wtedy, gdy spłodzi syna. W wielu przypadkach rodzina kobiety wymusza aborcję, gdyż boi się olbrzymiego posagu, jaki rodzina kobiety będzie musiała wypłacić w przyszłości rodzinie męża.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  19°C Piątek
  rano
  27°C Piątek
  dzień
  28°C Piątek
  wieczór
  25°C Sobota
  noc
  wiecej »