Ukraina: 300 lat kapucynów

Mija 300 lat od przybycia na tereny dzisiejszej Ukrainy kapucynów. Wieczorem 2 października w Dniepropietrowsku jubileuszowe obchody z licznym udziałem wiernych zainaugurowała Eucharystia.

Homilię wygłosił ordynariusz charkowsko-zaporoski, bp Stanisław Padewski. Mszę odprawiono przed kościołem św. Józefa, o odzyskanie którego wciąż zabiegają tamtejsi katolicy. „Pierwsza placówka kapucynów w dzisiejszym państwie ukraińskim powstała w Winnicy. Obecnie jest sześć placówek: trzy w diecezji kamienieckopodolskiej, jedna w Kijowie i dwie w diecezji charkowsko-zaporoskiej” – mówi bp Marian Buczek. Kapucynów na Ukrainie odtworzył bp Stanisław Padewski. W 1988 r. przybył on z Polski, pociągając za sobą następnych ojców, którzy z kolei przyczynili się do wzrostu powołań kapłańskich i zakonnych. W tej chwili jest ich ponad 20. „Ta Msza św. miała ważne znaczenie dla ludzi, którzy w dalszym ciągu modlą się, starają i proszą o oddanie kościoła. Sytuacja obecnie jest patowa. Nic się tam nie dzieje od ponad roku” – mówi bp Buczek. Biskup koadiutor diecezji charkowsko-zaporoskiej przypomina, że Kościół oddał sprawę do sądu. „Sąd nie może sobie dać w żaden sposób rady i nie ma pozytywnego rozwiązania. Ufamy, że dzięki takim właśnie jubileuszom, modlitwie, Pan Bóg jednak zwycięży” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Buczek. Latem ubiegłego roku firma będąca właścicielem kościoła rozpoczęła burzenie dachu i stropu świątyni. Gdy sprawę nagłośnili tamtejsi wierni, konserwator zabytków nakazał wstrzymanie rozbiórki i postawienie dachu. Nie zostało to jednak wykonane i kościół popada w ruinę. Sytuacja pozostaje niewyjaśniona, gdyż nadal nie ma zgody między władzami a właścicielem co do gruntów zastępczych w zamian za zwrot świątyni.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  19°C Piątek
  rano
  27°C Piątek
  dzień
  28°C Piątek
  wieczór
  25°C Sobota
  noc
  wiecej »