Umowa UE-Ukraina nie z obecnym rządem

Obecne władze Ukrainy nie są gotowe na to, by iść dalej w integrowaniu się z Unią Europejską - oceniła w piątek prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, która jest gospodarzem szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Zdaniem unijnych dyplomatów UE wątpi, czy umowę stowarzyszeniową z Ukrainą uda się podpisać jeszcze przed wyborami prezydenckimi w styczniu 2015 r. Nowa szansa pojawić się może dopiero wówczas, gdy zmienią się władze w Kijowie.

"Mamy status quo, jeśli chodzi o Ukrainę. Prezydent Wiktor Janukowycz nie jest gotów iść dalej w procesie integrowania się z UE. (...) To decyzja obecnych ukraińskich władz. Dzisiejsze władze (Ukrainy) wybrały drogę, która prowadzi do nikąd" - powiedziała Grybauskaite dziennikarzom.

Jeszcze do późnego wieczoru w czwartek szefowie Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i Komisji Europejskiej Jose Barroso próbowali przekonać Janukowycza, by podpisał umowę i że byłoby to możliwe nawet w piątek Wilnie. Według dyplomatów Unia gotowa byłaby nawet złagodzić warunek dotyczący uwolnienia przebywającej w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko; wystarczyłaby tylko zobowiązanie prezydenta, że rozwiąże tę sprawę.

O złagodzenie stanowiska Unii miała prosić sama Tymoszenko, której zależy na podpisaniu umowy stowarzyszeniowej, jak również liderzy ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko oraz Arsenij Jaceniuk, którzy spotkali się z Rompuyem, Barroso i liderami Europejskiej Partii Ludowej przed szczytem w Wilnie.

Janukowycz jednak nie przystał na tę propozycję, choć rozmawiał również z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Francois Hollandem, a także prezydentem Bronisławem Komorowskim.

"Niestety wygląda na to, że nasze argumenty" na rzecz podpisania tej umowy "nie dotarły do prezydenta" Janukowycza - powiedziała Grybauskaite dziennikarzom w czwartek wieczorem po spotkaniu szefów państw i rządów 28 krajów UE oraz sześciu krajów PW.

Oczekiwano, że umowa stowarzyszeniowa z Kijowem zostanie podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Jednak władze w Kijowie ogłosiły w ubiegłym tygodniu, że wstrzymują przygotowania do zawarcia tego porozumienia. Rząd Ukrainy wyjaśnił, że Unia nie zaproponowała stronie ukraińskiej wystarczającego zadośćuczynienia za straty, które kraj poniósłby w związku z pogorszeniem relacji handlowych z Rosją.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
11°C Poniedziałek
rano
13°C Poniedziałek
dzień
12°C Poniedziałek
wieczór
10°C Wtorek
noc
wiecej »