Obecne władze Ukrainy nie są gotowe na to, by iść dalej w integrowaniu się z Unią Europejską - oceniła w piątek prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, która jest gospodarzem szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.
Zdaniem unijnych dyplomatów UE wątpi, czy umowę stowarzyszeniową z Ukrainą uda się podpisać jeszcze przed wyborami prezydenckimi w styczniu 2015 r. Nowa szansa pojawić się może dopiero wówczas, gdy zmienią się władze w Kijowie.
"Mamy status quo, jeśli chodzi o Ukrainę. Prezydent Wiktor Janukowycz nie jest gotów iść dalej w procesie integrowania się z UE. (...) To decyzja obecnych ukraińskich władz. Dzisiejsze władze (Ukrainy) wybrały drogę, która prowadzi do nikąd" - powiedziała Grybauskaite dziennikarzom.
Jeszcze do późnego wieczoru w czwartek szefowie Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i Komisji Europejskiej Jose Barroso próbowali przekonać Janukowycza, by podpisał umowę i że byłoby to możliwe nawet w piątek Wilnie. Według dyplomatów Unia gotowa byłaby nawet złagodzić warunek dotyczący uwolnienia przebywającej w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko; wystarczyłaby tylko zobowiązanie prezydenta, że rozwiąże tę sprawę.
O złagodzenie stanowiska Unii miała prosić sama Tymoszenko, której zależy na podpisaniu umowy stowarzyszeniowej, jak również liderzy ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko oraz Arsenij Jaceniuk, którzy spotkali się z Rompuyem, Barroso i liderami Europejskiej Partii Ludowej przed szczytem w Wilnie.
Janukowycz jednak nie przystał na tę propozycję, choć rozmawiał również z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Francois Hollandem, a także prezydentem Bronisławem Komorowskim.
"Niestety wygląda na to, że nasze argumenty" na rzecz podpisania tej umowy "nie dotarły do prezydenta" Janukowycza - powiedziała Grybauskaite dziennikarzom w czwartek wieczorem po spotkaniu szefów państw i rządów 28 krajów UE oraz sześciu krajów PW.
Oczekiwano, że umowa stowarzyszeniowa z Kijowem zostanie podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Jednak władze w Kijowie ogłosiły w ubiegłym tygodniu, że wstrzymują przygotowania do zawarcia tego porozumienia. Rząd Ukrainy wyjaśnił, że Unia nie zaproponowała stronie ukraińskiej wystarczającego zadośćuczynienia za straty, które kraj poniósłby w związku z pogorszeniem relacji handlowych z Rosją.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.