Rozpoczyna się "Dekada Lutra"

"Dekada Lutra", czyli długoterminowa inicjatywa mająca na celu przybliżenie duchowego i społecznego dorobku Reformacji Polakom bez względu na ich wyznanie, rozpocznie się 31 października w Warszawie. W 2017 roku luteranie obchodzić będą 500-lecie Reformacji.

„Dekada Lutra” jest międzynarodowym projektem społeczno-religijnym , którego celem jest popularyzowanie historii i dziedzictwa Reformacji zapoczątkowanej przez ks. dr. Marcina Lutra. Dekada Lutra jest inicjatywą zaadresowaną nie tylko do Kościołów chrześcijańskich, ale i do szerokich grup społecznych. Inicjatorami projektu są Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) i Ministerstwo Kultury Kraju Związkowego Saksonii-Anhalt. Kościół luterański w Polsce, jako pierwszy poza granicami Niemiec, włącza się w tę globalną inicjatywę, której celem jest refleksja nad współczesną tożsamością ewangelicką z silnym uwzględnieniem kontekstu ekumenicznego. W ramach polskiego wkładu w „Dekadę Lutra” została uruchomiona strona internetowa www.luter2017.pl Ma ona za zadanie przybliżyć Polakom, bez względu na wyznanie, duchowy i społeczny dorobek Reformacji luterańskiej w kraju i na świecie. Za pośrednictwem strony internetowej przeprowadzane będą konkursy i rozpisywane projekty, zachęcające do zainteresowania się dziedzictwem Reformacji oraz ochroną jej dorobku. Ogólnopolska inauguracja "Dekady Lutra" odbędzie sie 31 października w kościele św. Trójcy w Warszawie o godz. 18.W nabożeństwie weźmie udział m. in. prezes Synodu Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP ks. Jerzy Samiec.

«« | « | 1 | » | »»
 • mateusz
  28.10.2008 13:00
  KYRIE ELEISON
 • JArek
  28.10.2008 19:43
  Christe Eleison!
 • Marion
  28.10.2008 23:03
  jak widać już niedługo nadejdzie taki moment w którym Kościół Katolicki ustami części duchowieństwa stwierdzi ,że rację miał herertyk Luter .
 • Viator
  29.10.2008 11:49
  Hmmm... To ja może przypomnę co na temat Lutra napisał Jan Paweł II. Niewątpliwie katolik...

  "Naukowe badania uczonych, tak ewangelickich, jak i katolickich, badania, w których już osiągnięto znaczną zbieżność poglądów, doprowadziły do nakreślenia pełniejszego i bardziej zróżnicowanego obrazu osobowości Lutra oraz skomplikowanego wątku rzeczywistości historycznej, społecznej, politycznej i kościelnej pierwszej połowy XVI wieku. W konsekwencji została przekonywająco ukazana głęboka religijność Lutra, którą powodowany stawiał z gorącą namiętnością pytania na temat wiecznego zbawienia. Okazało się też wyraźnie, że zerwania jedności Kościoła nie można sprowadzać ani do niezrozumienia ze strony Pasterzy Kościoła katolickiego, ani też jedynie do braku zrozumienia prawdziwego katolicyzmu ze strony Lutra, nawet jeśli obydwie te okoliczności mogły odegrać pewną rolę. Podjęte rozstrzygnięcia miały głębokie korzenie. W sporze na temat stosunku między wiarą a tradycją wchodziły w grę sprawy najbardziej zasadnicze, odnoszące się do właściwej interpretacji i recepcji wiary chrześcijańskiej, sprawy zawierające w sobie potencjalność podziału Kościoła, nie dającego się wytłumaczyć samymi racjami historycznymi".

  Mam nadzieję, że złośliwie komentujacy ten artykuł sięgna jednak do tego, co rzeczywiscie uczy Kościół. I że będą mieli odwagę zmierzyc się w swoim sumieniu z trudną prawdą historią, w której nie ma rzeczy tylko bialych czy tylko czarnych. POwielanie stereotypó w na temat Lutra i luteran moze i jest wygodne dla ciasnych umysłów, ale na pewno n ie ma nic wspólnego z prawdą.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »