Kongo: Wojna na pełną skalę

Misjonarze znaleźli się w centrum konfliktu zbrojnego w Demokratycznej Republice Konga. Są napadani i rabowani; ciężko ranna została także hiszpańska zakonnica.

Z dnia na dzień dochodzi do stałej eskalacji przemocy w rejonie Nord Kivu. Rwandyjscy rebelianci pod dowództwem Laurenta Nkundy przejęli kontrolę nad miastem Rutshuru i okolicą, teraz zapowiadają marsz w kierunku Kinszasy. Droga prowadząca do będącej stolicą regionu Gomy jest zablokowana, tym samym nie ma możliwości ucieczki do sąsiedniej Rwandy, ani też możliwości dostarczenia jakiejkolwiek pomocy humanitarnej na tereny objęte działaniami zbrojnymi. Uchodźcy, których liczba dramatycznie rośnie, potrzebują pilnie leków i wyżywienia. Praktycznie wszystkie placówki misyjne w okolicy przekształcone zostały w obozy dla uchodźców, przeważają wśród nich kobiety i dzieci. W szpitalach brakuje podstawowych leków i środków opatrunkowych. Sytuację pogarsza fakt, że w wyniku eskalacji konfliktu Kongijczycy muszą opuszczać prowizoryczne obozy dla uchodźców, ponieważ toczy się w nich regularna walka między postępującymi rebeliantami, a broniącymi się oddziałami rządowymi. To sprawia, że drogami idą niekończące się rzesze ludzi szukających jakiegokolwiek schronienia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »