Chcą zalegalizować rozsypywanie prochów

Regionalne Stowarzyszenie Zwolenników Kremacji w Lublinie i Polskie Stowarzyszenie Kremacyjne Administratorów Cmentarzy i Przedsiębiorców Pogrzebowych wystąpiły do rzecznika praw obywatelskich o możliwość rozsypywania spopielonych szczątków w tzw. ogrodach pamięci. Takie miejsca miałyby powstać na wszystkich cmentarzach komunalnych. - napisał Dziennik Łódzki.

Rzecznik skierował sprawę do Ministerstwa Infrastruktury, a resort zapowiedział, że w tym roku podejmie odpowiednią inicjatywę legislacyjną. Obowiązująca obecnie w Polsce ustawa o cmentarzach i grzebaniu zmarłych na to nie pozwala. - Stworzenie możliwości rozsypywania prochów w ogrodzie pamięci to nasz plan minimum. Przed ostatnią nowelizacją przepisów walczyliśmy o rozsypywanie prochów wszędzie tam, gdzie w ostatniej woli wskazali to zmarli. Niestety, przeciwstawili się temu posłowie prawicy. A w Polsce zaczyna brakować miejsc na cmentarzach. Szczególnie w wielkich miastach to poważny problem. W krajach Europy Zachodniej sprawa rozsypywania prochów jest unormowana prawnie. Można je rozsypywać - mówi Dziennikowi Łódzkiemu Jerzy Kiełbowicz, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Zwolenników Kremacji w Lublinie. Ponadto rozsypanie prochów w ogrodzie pamięci jest tanie, kosztuje tylko 100 zł. Inicjatywie zdecydowanie sprzeciwia się Kościół katolicki - pisze Dziennik Łódzki i cytuje ks. dr. Jacka Nowaka, sekretarza Komisji i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski: - Miejscem spoczynku ludzkich szczątków jest grób, gdyż bezpośrednio odsyła od śmierci do wiary w zmartwychwstanie.

«« | « | 1 | » | »»
 • gosc12
  31.10.2008 15:31
  Zetrzeć człowieka na proch, aby ślad po nim nie pozostał...
  Smutny obraz przyszłości.
 • ata
  31.10.2008 18:00
  hmm..kościół polski..kościół katolicki w Anglii..hmm niby jeden i ten sam,a jednak inny...dlaczego coś co jest naturalne i nie sprzeciwia się katolicyzmowi w UK--jest przeciwne katolicyzmowi w Polsce?(i na odwrót??) ktoś wie?...czy znowu jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  wiecej »