Hiszpania: krytyka Halloween

O chrześcijańskie przeżycie uroczystości Wszystkich Świętych zaapelowali biskupi Hiszpanii. Ich zdaniem popularny ostatnio Halloween, obcy hiszpańskiej kulturze, jest sprzeczny ze świętem katolickim i niewychowawczy w stosunku do dzieci. - podaje Radio Watykańskie.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Halloween wyparł, zwłaszcza w mediach, chrześcijańskie znaczenie uroczystości Wszystkich Świętych. Mało kto zdaje sobie sprawę, że za modą, obcą hiszpańskiej kulturze, stoi konsumpcja oraz interesy wielkich firm – alarmują duchowni i pedagodzy. Kiedy umiera bliska osoba, nie pozwala się dzieciom być przy zmarłym. Tymczasem podczas Halloween, który opiera się na strachu, śmierci, czarnej magii i potworności, przebiera się dzieci, używając odpowiednich elementów. Halloween nie pozwala odkryć chrześcijańskiego znaczenia śmierci. „Dla chrześcijanina nie wszystko kończy się tutaj. Mamy nadzieję na życie i zmartwychwstanie – stwierdził ks. Juan María Canals z sekretariatu ds. liturgii Konferencji Episkopatu Hiszpanii. – Uroczystości Wszystkich Świętych należy nadać sens chrześcijański, ponieważ w tym dniu Kościół wspomina tych, którzy radują się w niebie, kontemplując Pana”. Także Zawodowe Stowarzyszenie Nauczycieli Religii w Szkołach Państwowych (APRECE) uważa, że nie należy przywiązywać tak dużej wagi w szkołach do Halloween, ponieważ nie należy ono do zwyczajów ani kultury hiszpańskiej. Zdaniem Rafaela Martina, wiceprzewodniczącego stowarzyszenia, popularyzacja tego święta wśród dzieci i młodzieży jest kwestią „buntu, snobizmu i chęcią zerwania z tradycjami”. Z kolei katolicka sieć szkół FERE twierdzi, że w ich ośrodkach nie celebruje się tego „święta”, ponieważ nie ma ono nic wspólnego z tradycją chrześcijańską. Wobec mody na obchodzenie Halloween należy przekazywać uczniom sens uroczystości Wszystkich Świętych oraz znaczenie poszanowania, zachowywania i promowania rodzimej tradycji katolickiej.

«« | « | 1 | » | »»
 • marianna
  02.11.2008 17:20
  Prawdą jest to, co powiedział pan Rafael Martin, że przyczyną popularyzowania Halloween jest snobizm, bunt i chęć zerwania z tradycją. Snobizmu i buntu można by się jednak spodziewać wśród młodzieży, tymczasem Halloween popularyzują, niestety, dorośli. Tak przynajmniej jest w naszych polskich szkołach, gdzie z inicjatywą "świętowania" występują nauczyciele. Dzieci i młodzież oczywiście przyzwyczajają się do faktu, ze parę nielubianych lekcji można zastąpić wesołymi przebierankami i po pewnym czasie same upomną się o szkolny Halloween. Początek jednak to akcja nieodpowiedzialnych dorosłych.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Niedziela
  noc
  -1°C Niedziela
  rano
  3°C Niedziela
  dzień
  4°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »