Szkocja: Anglikański duchowny chwali chińską politykę jednego dziecka

Moderator Zgromadzenia Generalnego Kościoła Szkocji ks. David Lunan uważa, że chińska polityka jednego dziecka jest proekologiczna. Anglikański duchowny w rozmowie z dziennikarką BBC stwierdził, że działania chińskich władz, powstrzymujące rosnącą populację, mają na uwadze troskę o dobro planety.

Moderator przyznał, że niepokoi się losem środowiska. "To jest jak odliczanie przed sądnym dniem. Naprawdę boję się, że jeśli średnia temperatura miałaby się podnieść o 2 stopnie Celsjusza w ciągu najbliższych 50 lat, to koniec świata będzie nieunikniony. Ciekawe, że krajem, który robi najwięcej dla planety są Chiny” – zauważył ks. Lunan. Zdaniem duchownego z Glasgow, który swą funkcję sprawuje od maja tego roku, Chiny ograniczają swą populację w sposób, w który "żadne inne państwo nie zrobiło i nie zrobi". "I to samo w sobie będzie miało wpływ na wykorzystywanie zasobów ziemskich" – dodaje pastor. Słowa dostojnika kościelnego spotkały się już z ostrą krytyka ze strony wielu środowisk. Jeden z najbardziej znanych brytyjskich komentatorów religijnych Danny Thompson zauważył z sarkazmem, że ks. Lunana nie martwią metody, jakimi Chiny ograniczają liczbę ludności i prześladowania rodziców, "którzy chcą realizować dane im przez Boga prawo do posiadania więcej niż jednego dziecka". "Nikt nie zna pełnej skali wymuszonych aborcji i dzieciobójstw w Chinach, które są rezultatem tej tyranii, ale tym akurat moderator się nie martwi, gdyż te nienarodzone lub martwe dzieci nie «zużywają zasobów ziemskich»” – napisał na swoim blogu dziennikarz "Daily Telegraph”, sugerując, że duchowny powinien podać się do dymisji. Aby ograniczyć wzrost populacji w 1978 r. Deng Xiao-Ping wprowadził politykę kontroli urodzeń. Chińskie prawo pozwala na posiadanie tylko jednego dziecka mieszkańcom miast, małżeństwa wiejskie mogą zaś mieć dwoje dzieci pod warunkiem, że pierwsze dziecko jest dziewczynką. W wielu regionach kraju kobiety poddawane są przymusowej aborcji i sterylizacji. W wielu przypadkach dochodzi do uśmiercania dziewczynek, żeby męscy potomkowie mogli przedłużyć trwanie rodu. Oficjalne dane chińskie mówią o 7 mln aborcji dokonywanych rocznie. Zdaniem specjalistów jest ich w rzeczywistości znacznie więcej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  5°C Sobota
  wieczór
  1°C Niedziela
  noc
  0°C Niedziela
  rano
  3°C Niedziela
  dzień
  wiecej »