Prasa o forum katolicko-muzułmańskim

Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza podejmują temat trwającego obecnie forum katolicko-muzułmańskiego. Ton wypowiedzi jest całkowicie różny.

Sympozjum organizowane jest pod hasłem “Miłość do Boga, miłość do bliźniego”. - pisze Rzeczpospolita. I relacjonuje: wczoraj rozważano fundamenty teologiczne i duchowe zagadnienia, dzisiaj będzie mowa o godności osoby ludzkiej i wzajemnym poszanowaniu. Podstawą będą przygotowane wcześniej przez obie strony teksty i relacje. Jutro (w czwartek) uczestnicy forum zostaną przyjęci na audiencji przez Benedykta XVI, a po południu odbędzie się sesja otwarta wraz z dyskusją, podczas której opublikowana zostanie wspólna deklaracja. "Zdaniem ekspertów po pierwszym oficjalnym spotkaniu trudno spodziewać się rewelacji, a od wspólnej deklaracji oczekiwać więcej niż stwierdzenia, że w imię religii nie wolno zabijać, a dialog należy kontynuować." - pisze Rzeczpospolita. Podkreśla też, że taka deklaracja nie będzie miała natychmiastowego przełożenia na sytuację chrześcijan w krajach islamskich. Najważniejsze jest jednak - według większości watykanistów - że forum się w ogóle odbywa, a że między chrześcijaństwem a islamem próbuje się budować mosty. – Szkoda jednak, że przedmiotem sympozjum nie są wolność sumienia, równość między kobietą a mężczyzną, wierzącymi i niewierzącymi, rozróżnienie między władzą religijną a polityczną – tak dla Rzeczpospolitej komentuje tematykę forum Sandro Magister z “L’Espresso”. Natomiast Luigi Accatoli z “Corriere della Sera” dobór tematów pochwala, gdyż uważa, że trzeba zaczynać od tego, co łączy, a nie dzieli. *** "Katoliccy i muzułmańscy teolodzy próbują ratować relacje Kościoła z islamem. - Nie jest łatwo. Nawet nie zdołali ustalić dokładnej tematyki rozmów - twierdzą watykaniści." - w taki sposób rozpoczyna się tekst w Gazecie Wyborczej. Pomysł powołania forum zrodził się po ogromnej awanturze, którą wywołał papieski wykład w Ratyzbonie w 2006 r. - przypomina dalej Gazeta. Papież zacytował wówczas wypowiedź średniowiecznego cesarza Manuela II Paleologa o związku islamu z przemocą. Pomimo wyjaśnień Watykanu pożaru nie udało się ugasić. Pomimo kilku pojednawczych gestów Benedykt XVI nie powiedział "przepraszam". - czytam w artykule. Kolejny fragment poświęcono historii powstania forum: Inicjatywa powołania forum wyszła od 138 muzułmańskich teologów i duchownych. Watykan ociągał się z odpowiedzią, bo w kurii rzymskiej żywo dyskutowano o tematach rozmów. - Nadal nie wiemy, czy forum będzie tylko ekumenicznym balem maskowym, czy też w Watykanie dojdzie do prawdziwego dialogu - przywołuje Gazeta komentarz watykanisty Giacomo Galeazziego. Autorzy listu oczekują powrotu do czasów Jana Pawła II, który podkreślał, co wspólne. - zauważa Wyborcza - Benedykt XVI chce dyskutować o różnicach i kwestiach drażliwych.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  05.11.2008 08:20
  Jak widać niezwykle wyborną pamięć mają redaktorzy GW, wyborną "inaczej". Nie pamiętają, że przypisane Papieżowi słowa były wyrwanym z kontekstu cytatem. Nie pamiętają, że była to prowokacja mająca na celu wywołanie oburzenia muzułman. Nie pamiętają, że jeśli ktoś miałby za coś przepraszać, to nie Papież, lecz "siostrzane" gazety które tę prowokację wykonały.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Wtorek
  dzień
  3°C Wtorek
  wieczór
  2°C Środa
  noc
  1°C Środa
  rano
  wiecej »