Jezuici nie dostaną działki w Bronowicach

Atrakcyjna działka, na której mógłby stanąć duży komisariat, akademiki AGH lub budynki sądu okręgowego, zostaje w gminie Kraków. Tak zakończył się bój wojska z jezuitami. - relacjonuje w konwencji militarnej Gazeta Krakowska.

Czterohektarową działkę w krakowskich Bronowicach zakon jezuitów miał otrzymać w ramach rekompensaty za budynek w Lublinie, w którym obecnie mieści się szpital należący do MON. W październiku o sprawie napisała Gazeta Wyborcza. Wobec tego terenu kilka instytucji miało swoje plany: 3 krakowskie dzielnice chciały zbudować komisariat, Akademia Górniczo-Hutnicza - akademik, a Ministerstwo Sprawiedliwości planowało budowę sądu rejonowego i prokuratury. - Miesiąc temu rozmawialiśmy z ministrem Klichem i wszystko wskazywało na to, że będzie to możliwe - mówił wówczas Gazecie radny Piotr Klimowicz. W trakcie spotkania, na którym miało dojść do ugody w sprawie działki i w którym uczestniczyli przedstawiciele zakonu, MON, i gminy Kraków okazało się jednak - jak donosi Gazeta Krakowska - że działka w Bronowicach nie wchodzi w grę przy zamianie, gdyż wojsko podobno jej potrzebuje na "cele obronności" - taką argumentację przesłano w piśmie skierowanym do komisji tuż przed posiedzeniem. Delegat MON zapowiedział, że w zamian w ciągu miesiąca zaproponuje kilka innych działek. - pisze Gazeta Krakowska - Gdy zakonnicy wybiorą tę która im odpowiada, MON zrobi szacunkową wycenę tego terenu. Taką decyzję zatwierdziła wczoraj komisja majątkowa. Zakonnicy argumentowali - pisze Gazeta Krakowska - że nie można na krótko przed zawarciem ugody zmieniać zdania co do działki, nie mogli jednak dyskutować z decyzjami komisji. Gmina Kraków cieszy się z zaproszenia do rozmów. Ponadto ma nadzieję, że "interes obronności nie jest aż tak palący" i planuje wystąpienie z prośbą do MON o przekazanie nam tego terenu z myślą o budowie tam m.in. komisariatu. O ile oczywiście nie zrobi tego wcześniej Akademia Górniczo-Hutnicza i Sąd Okręgowy. Komentarz - Joanna Kociszewska Mam nadzieję, że ani gmina, ani AGH, ani Sąd Okręgowy nie zamierzają naruszać obronności państwa polskiego. W końcu trudno podejrzewać MON o kłamstwo w oficjalnym piśmie skierowanym do Komisji.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  06.11.2008 07:26
  Wyrzutnie rakiet najlepiej się maskuje i chroni przed atakiem stawiając nad nimi sądy, uczelnie lub gminne spółdzielnie. Konfliktu interesów w takich przypadkach nie ma, przeciwnie, jest pełna koegzystencja - ku chwale ojczyzny.
 • karat
  06.11.2008 12:37
  Dlaczego nie piszecie prawdy o tej sprawie - czyli próbie wyłudzenia atrakcyjnej działki, za teren, który zakon przekazał sasiedniej parafii? A teraz bezczelnie występuje o odszkodowanie od państwa? Przecież już całe lata temu kosciół odzyskał kilka razy więcej niż stracił i do tego jeszcze dostaje "odszkodowanie" od państwa za to, co od dawna jest już oddane. Czy nie będzie końca tej grabieży, oszustwom i matactwom koscioła? W końcu trzeba będzie pójść i odebrać złodziejom i krętaczom wszystkie dobra, zostawiając parafii trochę ziemi - niech księża sami ją uprawiają, albo wezmą się do uczciwej pracy!
 • jan
  06.11.2008 20:14
  moje zdanie-popieram o.jezuitow w ich staraniach o swoje -pozdrawiam caly zakon i zycze powodzenia ,pamietam o was w moich modlitwach.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »