O prawie 45 proc. zmniejszyła się umieralność w skali światowej w wyniku malarii, ale to wciąż jedna z największych tragedii XXI wieku, ocenia WHO.
O prawie 45 procent zmniejszyła się od 2000 r. w skali światowej umieralność na malarię, a w samej Afryce wskaźnik ten wynosi prawie 49 procent. Wg. szacunków dzięki globalnej kampanii w walce z malarią, ocalono życie ponad 3,3 mln. osób, informuje World Malaria Report 2013.
Największa liczba zachorowań dotyczy mieszkańców dziesięciu krajów, gdzie główną grupę ryzyka stanowią dzieci poniżej 5 roku życia. Zarazem pomiędzy rokiem 2000 a 2012, umieralność wśród dzieci na malarię w krajach Afryki udało się zmniejszyć o 54 procent.
"Ten znaczący sukces, nie może jednak być powodem zadowolenia. Spadek zachorowań i umieralności na malarię wciąż nie postępuje tak szybko jak powinien. Fakt, że tak wiele osób wciąż zostaje zakażonych i umiera wskutek ukąszeń moskitów, pozostaje jedną z największych tragedii XXI w." - zwraca uwagę dr Margaret Chan, dyrektor generalny WHO.
W roku 2012 odnotowano średnio ok 207 mln. przypadków malarii, wskutek, których zmarło ok. 627 tys. osób. Szacuje się, że obecnie wciąż 3,4 miliarda ludzi jest potencjalnie narażonych na malarię, głównie w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. Jednak prawie 80% przypadków tej choroby dotyka mieszkańców Afryki.
Aktualnie WHO opracowuje nową globalną strategię kontroli i przeciwdziałania przypadkom malarii, na lata 2016-2025. Opracowywany jest również ogólny plan kontroli i wyeliminowania plasmodium vivax, odmiany malarii rozpowszechnionej głównie w Azji i Ameryce Południowej.
Najcięższą odmianą malarii jest plasmodium falciparum, występująca głównie w Afryce. W jej przebiegu najczęściej dochodzi do powikłań i zgonów.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.