O problemach bioetycznych, przyszłości Kościoła, roli świeckich i Radiu Maryja
mówi dla KAI abp Gołębiewski, metropolita wrocławski.
To znaczy jak?
- Zgodnie ze standardami społecznej nauki Kościoła, jak i ogólnej kultury. Trzeba pamiętać, że nie ma programów wysterylizowanych politycznie.
Ale media katolickie nie powinny popierać tylko jednej partii?
- Jesteśmy za otwarciem Radia na wszystkich. Nie ulega wątpliwości. Widzę, że tonacja wypowiedzi w Radio Maryja powolutku zmienia się. Redakcji życzyłbym, żeby bardziej rozglądała się wokół. W Polsce istnieje nie tylko „PiS”.
Jakie są osobiste priorytety księdza Arcybiskupa jako kapłana i chrześcijanina? Kiedyś staniemy na Sądzie Bożym. Co będzie „biletem do nieba” w przypadku Księdza?
- Ciągle wydaje mi się, że za mało, że niedoskonale, że można znacznie więcej i lepiej. Robię z tego rachunek sumienia. Nieustannie pragnę wrócić do pierwotnej gorliwości. Raz dłużej trwa taki okres, raz krócej, ale staram się to czynić.
U Jeremiasza spotykamy zdanie - które rozwija św. Paweł w Liście do Efezjan - że Bóg nas wybrał jeszcze przed założeniem świata - zanim poczęliśmy się pod sercem naszych matek. Wybrał nas i nazwał po imieniu. Ja też czuję, że zostałem wybrany. Nie starałem się o stanowiska, nie pisałem podań by zostać arcybiskupem wrocławskim. A jeśli mnie Pan Bóg wybrał, znaczy że związał z tym jakieś nadzieje.
Pojęcie „biletu do nieba” pozwolę sobie zakwestionować. Kant zarzucał nam, że etyka katolicka jest interesowna. Wiele dobrego robimy, tylko po to by dostać nagrodę. Tymczasem najgłębszy sens katolickiej etyki jest taki, aby człowiek zrozumiał, że pełnienie woli Bożej jest jego największym szczęściem. Ufam więc Bogu i mam nadzieję.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Marcin Przeciszewski
***
Abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski. Doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny teologii. Członek Rady Naukowej i Komisji Nauki Wiary KEP, a w obrębie tej ostatniej przewodniczący Sekcji Nauk Biblijnych. Przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP, członek Zespołu KEP ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. Członek Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych.
Urodzony 22 września 1937 r. w Trzebuchowie nieopodal Koła, Diecezja Włocławska. Wyświęcony na kapłana 24 czerwca 1962 r., w świątyni katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku. 20 lipca 1996 wyniesiony przez papieża Jana Pawła II do godności biskupa ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego, sakrę biskupią - poprzedzoną uroczystym ingresem do katedry Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie - otrzymał w tejże świątyni w dniu 31 sierpnia 1996 r. Z kolei w dniu 8 września 1996 r. odbył ingres do konkatedry Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu. 3 kwietnia 2004 r. ogłoszony Arcybiskupem Metropolitą Wrocławskim, ingres do Katedry Wrocławskiej 24 kwietnia 2004 r.