Gniezno: Modlono się o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego

W katedrze gnieźnieńskiej odprawiono dziś uroczystą Mszę św. z okazji przypadającej 2 lutego 60. rocznicy ingresu Sługi Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego do Bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie.

Podczas Eucharystii, której przewodniczył abp Henryk Muszyński, modlono się o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. „Pragniemy dziękować za wielkie dzieło człowieka, który zyskał sobie tytuł Prymasa Tysiąclecia, Ojca Narodu i czczony jest dzisiaj jako Sługa Boży. Pragniemy również wyciągnąć wnioski z tego dziedzictwa i tego przesłania, które nam zostawił” – mówił w homilii metropolita gnieźnieńskie. Przypomniał również przebieg uroczystości oraz fragment orędzia, które abp Stefan Wyszyński wygłosił podczas ingresu. Jak stwierdził, dziś po 60 latach, wołanie Prymasa Tysiąclecia o więcej światła Ewangelii w sercach Dzieci Bożych, więcej odwagi i mężnego świadectwa Chrystusowi i Jego Ewangelii w życiu rodzinnym, publicznym, zawodowym i osobistym, w niczym nie straciło na znaczeniu i aktualności. „Ci, którzy pamiętają tamte czasy, ci którzy słuchali prymasa Wyszyńskiego mogą zaświadczyć, że z jego postawy, z jego świadectwa, z jego słów, płynęła przedziwna moc Ewangelii. On potrafił nie tylko zwiastować, ale potrafił być znakiem nadziei, znakiem duchowej wolności w czasach wielkiego zniewolenia” – stwierdził abp Muszyński. Przypomniał również słowa prymasa Wyszyńskiego dotyczące Gniezna. Miasto to – jak mówił metropolita gnieźnieński – było dla niego kolebką katolicyzmu i sercem polskiego nardu i polskiej kultury. „Wstępując w progi Archikatedry warszawskiej, jako prymas Polski, mówił: «Kościół, Matka Ojczyzny naszej, każe pilnie spoglądać Warszawie ku kołysce duchowej kultury narodu – ku Gnieznu. W przededniu tysiąclecia swego chrześcijaństwa masz pamiętać Stolico Katolickiej Polski, gdzie się rodzisz, skąd Twój szlachetny duch czerpie swe natchnienie i nieśmiertelne, ofiarne moce! (…)»” – cytował słowa swojego poprzednika abp Muszyński. W Mszy św. uczestniczyli licznie zgromadzeni duchowni z bp. Bogdanem Wojtusiem oraz Kapitułą Prymasowską, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz mieszkańcy Gniezna. Eucharystia była transmitowana przez TVP Polonia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »