Franciszkanie wyjdą na ulice

Zakonnicy opuszczą klasztory i wyjdą na ulice Krakowa; będzie ich można spotkać wszędzie, nawet na boisku… Będzie to czas wielkiego Franciszkańskiego Jubileuszu. Tak rodzina franciszkańska ma zamiar świętować 800-lecie ustnego zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyża.

Uroczystości będą się odbywać w ciągu całego roku we wszystkich prowincjach franciszkańskich w naszym kraju, a centrum ogólnopolskich obchodów jest Kraków, gdzie uroczystości potrwają od 30 września do 4 października br. i będą się skupiać wokół liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyża przypadającego 4 października. Przygotowania trwają już od września 2008 roku, kiedy to została powołana grupa odpowiedzialna za obchody, w skład której wchodzi czterech Ministrów Prowincjalnych Zakonów Franciszkańskich, które znajdują się w Krakowie (Franciszkanie, Kapucyni, Bracia Mniejsi Bernardyni i Reformaci) oraz po dwóch braci oddelegowanych z każdej prowincji. Obchody będą się dokonywać na różnych płaszczyznach: kulturalnej, artystycznej, naukowej, religijnej, ewangelizacyjnej oraz formacyjnej. W tym czasie odbywać się będą Towarzyszyć im będą koncerty, sympozja naukowe, wystawy. W środę, 30 września, synowie świętego Franciszka wraz z braćmi albertynami udadzą się pod krakowskie markety, by kwestować na rzecz ubogich w Krakowie. W czwartek, 1 października, zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia w kościele franciszkanów, której przewodniczyć będzie bp Pacyfik Dydycz OFMCap. Wieczorem zostanie rozegrany mecz piłkarski: franciszkanie kontra Cracovia, Wisła i Hutnik. W tym dniu odbędzie się także specjalne spotkanie braci - Kapituła Namiotów, w której uczestniczyć będzie gość specjalny, kaznodzieją papieski br. Raniero Cantalamessa OFMCap. W piątek, 2 października, rozpocznie się sympozjum naukowe poświęcone tematyce wkładu franciszkanów w kulturę i życie Krakowa. Centrum obchodów jest sobota, 3 października, o 20.00 na rynku krakowskim zostanie zaprezentowane oratorium „Transitus” o życiu i śmierci św. Franciszka, a po nim „Ogólnopolska noc misyjna”. Krakowskie obchody zakończy uroczysta Eucharystia sprawowana w niedzielę, 4 października – uroczystość św. Franciszka z Asyża, przez JE Stanisława Kardynała Dziwisza w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach. Na jej zakończenie pasterz diecezji roześle braci na ewangelizację, która będzie miała miejsce na ulicach miasta Krakowa oraz na rynku, gdzie towarzyszyć im będą występy zespołów franciszkańskich.

«« | « | 1 | » | »»
 • KM
  04.02.2009 13:41
  Czy bracia franciszkanie beda grac w habitach, bo to bylby dopiero prawdziwy mecz, a nie pokaz atletyzmu braciszkow
  KM
 • Stanisław Miłosz
  04.02.2009 20:01
  KM: To nie ma być cyrk dla uciechy gawiedzi, lecz mecz - bitwa. A w bitwie używało się zawsze strojów nie krępujących ruchów. Słyszał ktoś by Rzymianin walczył w todze, a Żyd w chałacie? Pewnie nie, ja też.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  wiecej »