Kościół pełen życia

Wykaz najważniejszych wydarzeń dot. Kościoła na świecie w 2013 r.

STYCZEŃ

Ziemia Święta. W dniach 5-10 stycznia po raz 13 przybywał w Izraelu i Jordanii 28-osobowy zespół koordynacyjny pomocy tamtejszemu Kościołowi. Celem sześciodniowego pobytu przedstawicieli episkopatów Europy i Ameryki Północnej było wyrażenie solidarności w „trudnym momencie licznych zmian politycznych i społecznych na Bliskim Wschodzie”. Na zakończenie przedstawiciele episkopatów Francji, Hiszpanii, Niemiec, Anglii i Walii, Islandii, Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, którzy odwiedzili wspólnoty chrześcijańskie w Gazie, Betlejem, Beit Jala, Madaba i Zarqua zaapelowali o praktyczne wsparcie dla osób słabych, dla formacji młodego pokolenia i krzewienia pokoju w Ziemi Świętej.


Francja. 800 tysięcy osób wzięło udział 13 stycznia w manifestacji "La Manif pour tous" (Manifa dla wszystkich) przeciwko "małżeństwom dla wszystkich", która przeszła ulicami Paryża. W demonstracji przeciw proponowanemu przez socjalistyczny rząd Francji prawnemu uznaniu za małżeństwa związków osób tej samej płci, uczestniczyło też ok. 60 osób z Polski. Byli to działacze Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" i Polskiej Federacji Ruchów Obrońców Życia ze Szczecina. Podobne manifestacje odbyły się w innych miastach Francji oraz zagranicą m. in. w Rzymie. Kolejna manifestacja przeciwników wprowadzonej 18 maja ustawy o „małżeństwie dla wszystkich” dopuszczającej m.in. „małżeństwa” osób tej samej płci i adopcję przez nie dzieci odbyła się 26 maja i zgromadziła w Paryżu ponad milion uczestników.


LUTY

Świat. Decyzja o ustąpieniu z papieskiego urzędu Benedykta XVI poruszyła cały świat. 85-letni papież Ratzinger ogłosił ją kardynałom podczas konsystorza 11 lutego, że ze względu na wiek i stan zdrowia i oznajmił, że kończy urzędowanie 28. o godz. 20. O rezygnacji jako pierwszy dowiedział się brat papież ks. Georg Ratzinger. Po ogłoszeniu swej decyzji od Filipin po Indie, USA i Nikaraguę odbywały się modlitwy w intencji Benedykta XVI oraz jego następcy. Kościół katolicki na całym świecie zareagował na decyzję wielkim żalem, ale i z respektem. Słowa uznania dla decyzji Benedykta XVI wyrazili zwierzchnicy innych Kościołów chrześcijańskich m. in. patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I i patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl. Papież senior po kilkutygodniowym pobycie w letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo powrócił 2 maja do Watykanu i zamieszkał w klasztorze kontemplacyjnym „Mater Ecclesiae” na terenie Ogrodów Watykańskich.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  28°C Piątek
  wieczór
  24°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  28°C Sobota
  dzień
  wiecej »