Kościół pełen życia

Wykaz najważniejszych wydarzeń dot. Kościoła na świecie w 2013 r.

LISTOPAD

Filipiny. Konferencja Biskupów Filipin zaapelowała o pomoc całego świata i wezwała do modlitwy za ofiary tajfunu Haiyan, który spustoszył kraj na początku listopada. W wyniku kataklizmu zginęło 5 260 osób. Z prośbą o pomoc i modlitwę w intencji Filipin zwrócił się papież Franciszek. Za pośrednictwem Papieskiej Rady Cor Unum przekazał Kościołowi na Filipinach 150 tys. dolarów. W akcję pomocy włączyły się kraje i Kościoły z całego świata, w tym z Polski.

Austria. W Wiedniu w dniach 20-22 listopada odbyło się IX światowe zgromadzenie „Religii dla Pokoju” (Religions for Peace). Trzydniowe obrady, w których uczestniczyło 600 przedstawicieli religii świata, wśród nich szamani, kapłani i kapłanki religii lokalnych, przebiegały pod hasłem: „Powitać innego”. Wśród uczestników zgromadzenia obecni byli m. in.: ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej I, kardynałowie Raymondo Assis z Brazylii i John Onaiyekan, metropolita Abudźy w Nigerii, przewodnicząca ruchu Fokolare, Maria Voce, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, pastor Olav Fykse Tveit. W przesłaniu do uczestników papież Franciszek życzył im „ogromu sił”, dla rozpoznania i zrealizowania misji dla pokoju, jaką mają religie. Pierwsza międzynarodowa konferencja z cyklu „Religie dla Pokoju” odbyła się w 1970 roku w Kyoto, szósta – w 1994 roku w Watykanie, a ósma w 2006 roku ponownie w Kyoto.

Belgia. Migracja i integracja to główne tematy jesiennego zgromadzenia ogólnego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) w dniach 13-15 listopada w Brukseli. Otwierając obrady przewodniczący tej organizacji kard. Reinhard Marx z Monachium podkreślił, że ubóstwo, integracja społeczna, migracja i bezrobocie młodzieży to najważniejsze zagadnienia, jakimi obecnie zajmuje się Unia Europejska. Uczestnicy obrad zwrócili uwagę, że konieczne jest pamiętanie o różnicy między migracją legalną i nielegalną. W odniesieniu do tej pierwszej trzeba we wszystkich przypadkach wykazywać jak największą wrażliwość i elastyczność w podejściu do potrzeb migrantów.

Świat. W Kościele katolickim zakończył się w uroczystość Chrystusa Króla, 24 listopada, zainaugurowany przez Benedykta XVI Rok Wiary. Z tej okazji przez 13 miesięcy ponad 8,5 mln katolików z całego świata pielgrzymowało do Rzymu. Zakończył się on licznymi wydarzeniami w tym Mszą św. pod przewodnictwem papieża Franciszka w Watykanie. Tematyka Roku Wiary miała sprzyjać ożywieniu wiary, życia chrześcijańskiego i kościelnego zwłaszcza w kiedyś katolickich a teraz uległych sekularyzacji krajach zachodnich. Nie bez znaczenia była data wybrana przez papieża na rozpoczęcie Roku Wiary. 11 października mijało bowiem 50 lat od inauguracji obrad Soboru Watykańskiego II i 20 lat od publikacji posoborowego Katechizmu. W jego obchody wpisało się mocno XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”, które obradowało od 7 do 28 października 2012 r. w Watykanie. Na obchody złożyło się szereg spotkań m.in. z seminarzystami, młodzieżą, ruchami kościelnymi i stowarzyszeniami, rodzinami oraz liturgii, pielgrzymek, kongresów, koncertów, wystaw.

GRUDZIEŃ

Chorwacja. 65,42 proc. Chorwatów opowiedziało się 1 grudnia w referendum za wprowadzeniem do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. W referendum wzięła udział ponad 1/3 obywateli Chorwacji (34,84 proc.). Pytanie referendalne brzmiało: „Czy jesteś za wprowadzeniem do konstytucji definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety?”. Inicjatorem referendum jest stowarzyszenie „W imię rodziny”, które zebrało pod petycją o zorganizowanie głosowania ponad 740 tys. podpisów. Kościół wyraził pełne poparcie dla tego przedsięwzięcia. Specjalne oświadczenie wydała w tej sprawie Komisja Sprawiedliwości i Pokoju chorwackiego episkopatu. Wyraziła w nim przekonanie o konieczności pełnej ochrony rodziny. Niespełna dwa tygodnie po referendum 12 grudnia chorwacki rząd przyjął projekt prawa, które jak oświadczył, premier Zoran Milanović, ma zrównać związki jednopłciowe z małżeństwami, choć, jak dodał nie do końca. Nie pojawia się słowo małżeństwo i nie ma zgody na adopcję dzieci. Projekt prawa trafił do parlamentu.

USA. Papież Franciszek został 11 grudnia ogłoszony przez tygodnik "Time" człowiekiem roku 2013. Jak wyjaśniła szefowa wydawnictwa, Nacy Gibbs rzadko który "gracz na scenie światowej" tak szybko przyciąga uwagę ludzi młodych i starych, wierzących i cyników, jak stało się to w przypadku papieża Franciszka. W dziewięć miesięcy od swego wyboru stanął w centrum centralnych dysput naszych czasów dotyczących bogactwa i ubóstwo, uczciwości i sprawiedliwości, przejrzystości, nowoczesności, globalizacji, roli kobiet, natury małżeństwa, czy pokus władzy. Nagroda człowiek roku jest przyznawana przez tygodnik "Time" od 1927 roku. W 1994 r. został nią wyróżniony bł. Jan Paweł II.

Ukraina. Do zachowania mądrości i odpowiedzialności oraz do niepoddawania się prowokacjom wezwała cały naród Ukrainy Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). W ogłoszonym 9 grudnia w Kijowie oświadczeniu do wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli Rada podkreśliła, że religijna wspólnota Ukrainy jest „znaczącą i nieodłączną częścią społeczeństwa obywatelskiego”. Od końca listopada z udziałem dziesiątek tysięcy demonstrantów mają miejsce manifestacje, których uczestnicy domagają się zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską i występują przeciwko pogłębianiu współpracy z Rosją. Manifestacje, które rozpoczęły się 30 listopada po tym jak prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie podpisał podczas szczytu w Wilnie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Demonstrantów popierają liderzy Kościołów i religii. Jednocześnie wezwali oni zarówno uczestników wieców, jak i władze państwowe do zachowania pokoju i niedopuszczenia do przemocy.

Francja. W Strasburgu w dniach 28 grudnia - 1 stycznia 2014 r. odbywa się 36. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. W sumie przybyło 30 tys. uczestników, w tym 4,5 tys. Polaków. Z mieszkańcami Alzacji i niemieckiego regionu Ortenau, którzy ich goszczą zastanawiali się: „Co zrobić, żeby komunia między ludźmi kochającymi Chrystusa stała się dostrzegalna?” Każdego dnia przed południem młodzi zbierają się w ponad dwustu parafiach po obu stronach Renu, we Francji i w Niemczech, na chwile modlitwy i wymianę myśli. 29 i 30 grudnia po południu odbyło się dwadzieścia spotkań tematycznych. Podczas spotkania, w południe i wieczorem, młodzi ludzie gromadzą się na wspólną modlitwę. Modlitwy odbywać się będą jednocześnie w trzech halach na Wacken (Centrum Wystaw w Strasburgu), w katedrze i w kościele protestanckim św. Pawła. Na zakończenie ogłoszono, że kolejne, 37 Spotkanie Młodych odbędzie się w dniach 29 grudnia 2014 do 2 stycznia 2015 w Pradze, stolicy Republiki Czeskiej.


Oprac. Krzysztof Tomasik

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
11°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
wiecej »