Wykonawcy testamentu Jana Pawła II

Nie możemy zamknąć Jana Pawła II w przeszłości i żyć tak, jakby go już nie było.

Od dwóch lat 2 kwietnia jest dla Polaków dniem szczególnym ze względu na fakt, że właśnie tego dnia odszedł do domu Ojca Papież-Polak Jan Paweł II. Jeszcze go pamiętamy, jeszcze pamiętamy jego twarz, jego gesty, jego słowa. Jeszcze pamiętamy ogromne poczucie straty, gdy w ów kwietniowy wieczór zakończył swoją ziemską pielgrzymkę. Ale – jak zwracają uwagę media – coraz mniej pamiętamy. Coraz bardziej obrazy i emocje tamtych dni zacierają się w naszej pamięci. I nie pomagają rocznicowe wydania gazet, wspomnieniowe programy w telewizji, tysiące zapalanych zniczy. Nic dziwnego, że emocje przemijają. Żałoba po nawet najbliższym człowieku nie trwa wiecznie. Trzeba przecież żyć dalej. Trzeba się zająć tysiącami spraw, które nas, żyjących wciąż na ziemi, bezpośrednio dotyczą. Nie można w nieskończoność patrzeć wyłącznie w przeszłość. Trzeba zająć się teraźniejszością i przyszłością. Jednak nie wszystko powinniśmy zapomnieć. Nie możemy zamknąć Jana Pawła II w przeszłości i żyć tak, jakby go już nie było. Nie wolno nam spłycić jego życia. Nie możemy udawać, że nie zostawił nam konkretnego przesłania. Nie możemy zapomnieć tego, co do nas mówił. Rację mają ci, którzy mówią, że teraz zaczyna się czas czytania tego, co Jan Paweł II przez cały pontyfikat napisał. Czytania, zastanawiania się i realizowania. Niezależnie od tego, jak wiele trudu wymaga ta realizacja. Jan Paweł II jest nazywany największym z rodu Polaków. Postawiliśmy mu mnóstwo pomników. Jego imieniem nazwaliśmy mnóstwo ulic i placów. Ale jeśli ograniczymy się tylko do tego, to sprzeniewierzymy się jego pamięci. Jeśli naprawdę chcemy dać dowód, że go doceniamy, to mamy tylko jedną drogę – wcielić w codzienne życie to, czego nas przez tyle lat nauczał. W ostatnim przemówieniu wygłoszonym na ziemi ojczystej powiedział: „Trudne sprawy Ojczyzny chcę polecić Bożej Opatrzności i zachęcić wszystkich odpowiedzialnych za stan państwa do troski o dobro Rzeczypospolitej i jej obywateli. Niech zapanuje duch miłosierdzia, bratniej solidarności, zgody i współpracy oraz autentycznej troski o dobro naszej Ojczyzny. Mam nadzieję, że pielęgnując te wartości, społeczeństwo polskie - które od wieków przynależy do Europy - znajdzie właściwe sobie miejsce w strukturach Wspólnoty Europejskiej i nie tylko nie zatraci własnej tożsamości, ale ubogaci swą tradycją ten kontynent i cały świat”. To Jana Pawła II testament dla nas. Wszyscy jesteśmy jego wykonawcami. Wierzący i niewierzący.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • facet 28
  02.04.2007 10:35
  Tak,ukochany Ojciec Swięty jest naprawdę święty.
  W dzisiejszych czasach niestety zdają potwierdzają się Jego słowa:
  "Demokracja bez wartości chrześćjańskich staje się jawnym lub zakamuflowanym totalitaryzmem" (przepraszam jeśli przekręciłem).
 • jarahed
  03.04.2007 13:37
  Mądry wątek nic dodac, nic ując. Ja chciałbym natomiast dodac kwestie pewnego paradoksu wiary. Otóż jak wiadomo można się modlic do świętych uznanych przez kościół, do nie świętych nie można, to jak wygląda sprawa uzdrowień osób które się modliły do Jana Pawła II ? Trąci to trochę magią.
 • sławek
  07.04.2007 19:03
  słuszne przemyślenia.Wprawdzie trudne do realizacji, ale mozliwe czego dowodem jest on sam ,bo między tym jak zył a czego nauczał nie było zadnej róznicy
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  18°C Poniedziałek
  rano
  25°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  wiecej »