Medjugorje: Jutro papież dostanie raport

W piątek 17 stycznia papież Franciszek otrzyma raport komisji badającej domniemane objawienia Matki Bożej w Medjugorju w Bośni i Hercegowinie. Powołał ją cztery lata temu Benedykt XVI - informuje portal Religión en Libertad.

Na czele komisji stanął włoski kardynał Camillo Ruini. Obok niego w jej skład weszli m.in. kard. Jozef Tomko, emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kard. Vinko Puljić z Sarajewa, kard. Josip Bοzanić z Zagrzebia, kard. Julián Herranz, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych oraz kard Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W pracach tego gremium uczestniczy też dwóch Polaków: o. prof. Zdzisław Józef Kijas, relator w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz - jako sekretarz - ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. Są też lekarze, psychologowie i teologowie chorwaccy, w tym: psycholog ks. dr Mijo Nikić, historyk i teolog ks. dr Franjo Topić i s. Veronika Nela - doktor medycyny i wykładowca teologii na Papieskim Uniwersytecie w Rijece.

Prace komisji obejmowały spotkania z poszczególnymi wizjonerami z Medjugorja, którzy od 1981 r. odbierają przesłania Matki Bożej. Poddano ich także badaniom lekarskim. Rozmawiano również z osobami związanymi z wydarzeniami w Medjugorju, w tym z o. Jozo Zovko, franciszkaninem, który był proboszczem w tej wiosce na początku domniemanych objawień.

Według informacji portalu Religión en Libertad, komisja zakończyła swe prace już rok temu, jednak ze względu na rezygnację Benedykta XVI, wybór papieża Franciszka i jego liczne obowiązki w pierwszych miesiącach pontyfikatu, przekazanie mu raportu w sprawie Medjugorja przesunęło się w czasie.

Medjugorje leży w diecezji Mostar na terenie Hercegowiny. Według słów grupy młodych mieszkańców tej miejscowości, 24 czerwca 1981 r. zaczęła im się ukazywać Matka Boża, przekazując przesłania. „Spotkania” te trwają do dzisiaj i są związane nie z miejscem (zdarzają się także poza Medjugorjem), ale z osobami wizjonerów. Właśnie niespotykana w historii tego typu zjawisk długotrwałość i brak ich ostatecznego zakończenia są jedną z głównych przyczyn, dla których Kościół katolicki nie wypowiedział się ostatecznie na temat ich nadprzyrodzonego charakteru.

Dotychczas Stolica Apostolska za miarodajne uznaje stanowisko episkopatu byłej Jugosławii z 1991 r., w myśl którego nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorju. Dopóki tak się nie stanie, nie można organizować tam oficjalnych pielgrzymek. Mimo to przybywający do tego miejsca wierni powinni być otoczeni opieką duszpasterską. Co roku przyjeżdża do Medjugorja ok. 2 mln ludzi.

«« | « | 1 | » | »»
 • xxxx
  18.01.2014 10:56
  jeśli ktoś chce się wypowiadać na temat medjugorje to niech najpierw pojedzie na tydzień!!!! pomodli się i popatrzy z gór kriżewac i Podrbdo w swoje serce i wokoło to wtedy zrozumie! :0 ja wierzę że jest to dzieło Boże
 • śwjacenty
  18.01.2014 15:11
  Moja koleżanka z pracy była tam w czasie letniego urlopu. Opowiadała jak podchodziła do ogromnej figury Chrystusa, z której z kolana spływa woda. Tak jak inni z tłumu ludzi chciała koniecznie zaczerpnąć bojąc się, żeby nie zabrakło akurat dla niej. Do domu wróciła bez szczególnej przemiany, dalej pełna strachu, zatroskania o dzień jutrzejszy i wątpliwości we własne zbawienie. To nie była ta żywa woda, którą żywy Pan Jezus daje darmo każdemu, kto przychodzi do niego.
 • RafaelSanti
  22.01.2014 20:27
  Ja jestem całkowicie przeciwko objawieniom w Medjugorje. Jeśli Maryja przywłaszcza sobie wiatr - symbol Ducha św. ale i szatana - to to na tylko wskazuje
 • pat
  25.02.2014 21:19
  Fragment artykułu z Polonia Christiana, zamieszczonego również w czasopiśmie XX.Misjonarzy Saletynów:
  W homilii wygłoszonej 14 listopada 2013 roku ojciec
  święty Franciszek powiedział: „Maryja jest Matką i kocha
  nas wszystkich, nie jest jednak naczelnikiem poczty rozsyłającym codzienne wiadomości”. Nietrudno w tym stwierdzeniu znaleźć ukrytą analogię do Medjugorje…

  Kajetan Rajski
  student prawa UJ w Krakowie,
  autor kilkunastu książek

  (bez komentarza)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  20°C Wtorek
  dzień
  wiecej »