Odnaleziony na egipskiej pustyni pod koniec XX wieku zbiór antycznych tekstów,
napisany w języku koptyjskim i zawierający m.in. jedyną dotychczas znaną kopię
Ewangelii według Judasza, jest autentyczny - potwierdzają badania
przeprowadzone przez Towarzystwo National Geographic we współpracy z Fundacją
Sztuki Antycznej Maecenas oraz Instytutem Badań Historycznych Waitta.
Współczesne dzieje ewangelii według Judasza
lata 70. XX w. Antyczny zbiór tekstów, zwany kodeksem, zawierający Ewangelię Judasza, zostaje odnaleziony w okolicach El Minya w Egipcie.
1978 Kodeks zostaje sprzedany egipskiemu handlarzowi antyków z Kairu.
maj 1983 W hotelowym pokoju w Genewie egipski handlarz antyków próbuje sprzedać kodeks grupie amerykańskich uczonych. Cena, jakiej żąda, jest zbyt wysoka.
Luty/marzec 1984 Egipski handlarz antyków bezskutecznie próbuje sprzedać manuskrypty w Nowym Jorku; deponuje kodeks w bankowym sejfie na Long Island, gdzie zabytek pozostaje przez 16 lat.
Kwiecień 2000 Frieda Nussberger-Tchacos, antykwariusz z Zurychu, kupuje kodeks od egipskiego handlarza antyków.
Kwiecień 2000 Beinecke Rare Book and Maniscript Library z Uniwersytetu Yale stwierdza, że kodeks zawiera Ewangelię Judasza, ale postanawia go nie kupować.
Wrzesień 2000 Tchacos aranżuje sprzedaż kodeksu Bruce’owi Ferriniemu, antykwariuszowi z Akron w stanie Ohio.
Luty 2001 Sprzedaż nie dochodzi do skutku. Tchacos odzyskuje kodeks i przewozi go do Fundacji Sztuki Antycznej Maecenas w szwajcarskiej Bazylei.
Lipiec 2001 Prezes fundacji Mario Roberty powierza kierowanie pracami nad transkrypcją i tłumaczeniem kodeksu Rodolphe’owi Kasserowi, znawcy koptyjskiego; konserwatorka Florence Darbre zostaje zaangażowana do renowacji papirusowych kart.
Sierpień 2004 Egipski rząd godzi się na przekazanie kodeksu Muzeum Koptyjskiemu w Kairze.
Styczeń 2005 Datowanie metodą węglową papirusu i skóry, przeprowadzone na Uniwersytecie Arizońskim, wykazuje, że dokument powstał pomiędzy 220 a 340 rokiem n.e.
Styczeń 2006 Analiza atramentu, wykonana przez McCrone Associates Inc. z Chicago, dowodzi, że zawiera on składniki odpowiadające atramentom z III i IV wieku.
Luty 2006 Wybrane strony kodeksu zostają poddane obrazowaniu multispektralnemu (multispectral imaging – MSI) w celu oceny charakteru antycznego tekstu i wszelkich poczynionych w nim modyfikacji. Badanie wykonane w laboratorium szwajcarskiego Uniwersytetu Brighama Younga, wykazuje, że papirus, na którym zapisano kodeks jest autentycznym egipskim dokumentem z czasów starożytnych.
Luty 2006 Brakujące pół kartki Ewangelii Judasza pojawia się w Nowym Jorku. Fragment zostaje sfotografowany, poddany transkrypcji i przetłumaczony.
Kwiecień 2006 Strony kodeksu zostają po raz pierwszy pokazane publicznie w waszyngtońskiej siedzibie Towarzystwa National Geographic.
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
» | »»