1 marca 2006 r. ukaże się we Francji książka na temat prześladowania
chrześcijan. Jej omówienie zamieścił Nasz Dziennik.
Europa odcina się od swych korzeni
Z krajów europejskich autor najwięcej miejsca poświęca Francji, stwierdzając, że chrześcijanie nad Sekwaną cierpią z powodu napaści fizycznych i podstępnych.
Francuskie środki masowego przekazu pełne są kłamliwych i oszczerczych informacji antyreligijnych. Wykorzystuje się każdą okazję, by ośmieszyć Kościół i przedstawić go jako przestarzałą i zacofaną instytucję. Podejmuje się też konkretne, szkodzące Kościołowi decyzje na szczeblu rządowym. Do takich zalicza raport ustawę z 2004 r. o zakazie noszenia symboli religijnych. Francuskie media nie przebierają w środkach, by atakować Kościół. Przykładem z 2004 r. była antykatolicka propaganda spowodowana wejściem na ekrany "Pasji" Mela Gibsona. Używając kłamliwych oskarżeń o antysemityzm, szereg dziennikarzy, jeszcze przed obejrzeniem filmu i jego premierą we Francji, rozpętało nienawistną, antykatolicką kampanię.
Podobne metody zastosowano z okazji rozpoczęcia sprzedaży książki "Kod Leonarda da Vinci". Burza medialna i wiele wypowiedzianych kłamstw sprawiało wrażenie, że "dzieło" to oparte jest na faktach historycznych. Chodziło o to, by jak największa liczba czytelników odebrała je jako dowód na kłamstwa Kościoła i jego manipulacje.
Wielokrotnie krytykowany był Papież Jan Paweł II. Przedstawiano go jako nieudolnego, konserwatywnego starca, który jak najszybciej powinien zrezygnować z pełnionego urzędu. Miano mu za złe, że nie opowiedział się publicznie za używaniem prezerwatyw. Z tej racji wmawia się ludziom, że Kościół jest odpowiedzialny za szerzenie się AIDS, zwłaszcza w Afryce.
Okazją do siania kłamstw była przypadająca w 2005 r. setna rocznica uchwalenia ustawy separującej Kościół od państwa. Ukazywano ją jako bardzo korzystną dla Kościoła katolickiego. Thomas Grimaux przypomina stanowisko Papieża Jana Pawła II, który uchwalenie ustawy w 1905 r. określił jako "bolesne i paraliżujące wydarzenie dla Kościoła we Francji". Ojciec Święty powiedział też, że "w imię ich wiary chrześcijanie muszą mieć możliwość publicznego zabrania głosu". W ten sposób odrzucił praktykowaną we Francji koncepcję laickości.
Restrykcjom bywają poddawane media katolickie. CSA, francuski odpowiednik polskiej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, odrzucił kandydaturę katolickiej telewizji KTO przy ubieganiu się o nadawanie w naziemnym systemie numerycznym. Decyzję argumentowano tym, że KTO interesuje się zbyt mała część francuskiego społeczeństwa. Mimo 80 tys. podpisów pod petycją domagającą się zmiany decyzji CSA jest ona wciąż utrzymywana w mocy.
Walkę z Kościołem we Francji toczy również szereg stowarzyszeń i organizacji ateistycznych, z którymi często współpracują loże masońskie. Jedno z takich laickich stowarzyszeń, "Wolne Myślenie Lyonu" (Libre Pensée de Lyon), z którym współdziałają masoni Wielkiego Wschodu Francji, Wielkiej Loży Francji i Wielkiej Żeńskiej Loży Francji, złożyło wniosek o anulowanie publicznej subwencji przyznanej organizatorom katolickiego, międzynarodowego spotkania na rzecz pokoju (San'Egidio).