Oferta książki katolickiej jest coraz bogatsza. Jak wyłowić z niej perły?
Odpowiedzią mogą być Targi Książki Katolickiej.
Pożycz od proboszcza
W przeszłość odchodzi obraz biblioteki parafialnej z zakurzonymi półkami, w ciasnej piwnicy, otwartej tylko w niedziele przez godzinę czy dwie.
W parafiach powstają biblioteki, które z powodzeniem mogą konkurować z pozostałymi. Ich księgozbiory sięgają kilkunastu tysięcy woluminów, a na półkach można znaleźć wiele nowości. Ale jest to możliwe tylko dzięki niezwykłym bibliotekarzom, którzy starają się przyciągnąć czytelników i potrafią znaleźć hojnych sponsorów. A o tych ostatnich jest ciągle trudno.
Maria Płuciennik, wieloletnia bibliotekarka w Milanówku, rozwinęła bibliotekę parafialną prawie w lokalną instytucję. To nie tylko nowoczesna, skomputeryzowana wypożyczalnia książek, kaset wideo i prasy katolickiej. To także miejsce spotkań z ludźmi kultury i sztuki, a także miejsce, gdzie zawsze można przyjść porozmawiać nie tylko o literaturze.
Biblioteka przy parafii katedralnej św. Floriana na Pradze liczy już ponad 7 tys. woluminów. Dzięki operatywności Akcji Katolickiej, może zaoferować czytelnikom wiele wartościowych pozycji, w tym encyklopedie, leksykony, słowniki. Dla osób niedowidzących przygotowano specjalne nagrania książek na kasetach. W bibliotece odbywają się też zajęcia, które pomagają uczniom w przygotowaniu się do lekcji języka polskiego. W soboty można w niej wysłuchać ciekawych prelekcji o historii i literaturze. W holu biblioteki odbywają się wernisaże wystaw.
Z kolei w bibliotece przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Falenicy wystawiony jest kosz, do którego parafianie składają książki i prasę, którą chcieliby pożyczyć do przeczytania innym. Biblioteka parafialna na Bemowie ma własną stronę internetową: www.biblioteka.parafia-bemowo.waw.pl, na której m.in. poleca nowości, książki do przeczytania dla rodziców, młodzieży...
jjw