Ojciec Święty przyjął wczoraj na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato SDB i wyraził zgodę na opublikowanie przez tę dykasterię pięciu dekretów. Dwa z nich dotyczą męczeństwa, a trzy heroiczności cnót Sług Bożych.
Pierwszy z dekretów dotyczy męczeństwa włoskiego franciszkanina konwentualnego, o. Franciszka Zirano, zamordowanego w Algierze w 25 stycznia 1603 roku. Urodził się on w Sassari na Sardynii około 1564 roku. W wieku 15 lat wstąpił do zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, a w wieku 22 lat przyjął świecenia kapłańskie. W 1602 roku udał się do Algierii, pragnąc wyzwolić swego kuzyna oraz innych chrześcijan przetrzymywanych w niewoli przez muzułmanów. Niestety jego misja zakończyła się skazaniem na śmierć i egzekucją, która miała miejsce 25 stycznia 1603 roku w Algierze.
Drugi z dekretów dotyczy męczeństwa Pawła Yun Ji-chung i 123 towarzyszy zamordowanych w Korei z nienawiści do wiary w latach 1791-1888. Paweł Yun Ji-chung pochodził z rodziny szlacheckiej, był człowiekiem świeckim, który poznał chrześcijaństwo dzięki swojemu wujkowi. W 1787 roku, po trzech latach przygotowań otrzymał chrzest i stał się apostołem świeckim. Powodem jego zamordowania było odrzucenie przezeń konfucjonizmu i kultu przodków. Oczekuje się, że beatyfikacja męczenników koreańskich może mieć miejsce podczas sierpniowej pielgrzymki Ojca Świętego do Korei.
Trzy dekrety dotyczą heroiczności cnót:
- Sługi Bożego, Marii Echavarría y Aguirre, biskupa Saltillo w Meksyku, założyciela Instytutu Sióstr Katechetek z Guadalupe (1858-1954).
- Sługi Bożego Faustyna Ghilardi, Włocha z Zakonu Braci Mniejszych (1858-1937).
- Służebnicy Bożej. Hiszpanki Marii Rocío od Jezusa Ukrzyżowanego ze zgromadzenia Sióstr Bożej Miłości (1923-1956).
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.