Filipińczycy poszkodowani przez ubiegłoroczny tajfun wciąż żyją pośród ruin, w sytuacji braku podstawowych rzeczy, choć programy odbudowy są już wdrażane.
Niemniej to właśnie oni potrafią zarażać nadzieją tych, którzy im niosą pomoc. Takie wnioski przywiózł z Filipin podsekretarz Papieskiej Rady „Cor Unum”. Ks. Segundo Tejado Muñoz należał do ekipy papieskiej dykasterii charytatywnej, która wraz z jej szefem kard. Robertem Sarahem odwiedziła zniszczony przez żywioł archipelag. Hiszpańskiego duchownego uderzyło szczególnie, że poszkodowani przez żywioł przedkładają potrzeby duchowe nad materialne.
„Pytaliśmy się miejscowych, co możemy dla nich zrobić. Wielu z nich odpowiadało: «Odbudujcie nam kościół, zanim odbudujecie nasze domy”. To paradoks, bo przecież wydawałoby się, że ci ludzie woleliby odbudowę szpitali czy szkół; i z taką myślą my też tam przyjechaliśmy. A tymczasem nie: poprosili o odbudowanie kościołów – podkreśla hierarcha. - Kościół był miejscem, gdzie otrzymali pierwszą pomoc, ale także usłyszeli słowo nadziei, słowo, które ich wsparło. Było to też miejsce społecznej integracji. W tych krajach, podobnie jak u nas, kościół gromadzi ludzi, aby tam usłyszeli słowo, które pomoże im sprostać sytuacji, w jakiej się znajdują. To było naprawdę poruszające i przekazaliśmy to także prezydentowi Filipin, który wyraził zrozumienie dla tego uczucia wyrażonego przez jego naród”.
Papieska Rada „Cor Unum” realizuje na Filipinach w imieniu Ojca Świętego projekt charytatywny w zniszczonym przez tajfun mieście Palo. Chodzi o ośrodek obejmujący sierociniec, dom starców i przychodnię lekarską.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.