„Drodzy młodzi, proszę was, byście nieustannie modlili się o pokój na świecie, szczególnie w regionie Casamance”. Tymi słowami Papież zwrócił się do młodzieży zgromadzonej pod koniec ubiegłego tygodnia w Kaolack w Senegalu.
Odbyło się tam międzyregionalne spotkanie katolickiej młodzieży, które zgromadziło 25 tys. uczestników. Oprócz Senegalczyków przybyli na nie przedstawiciele młodych z pobliskich krajów zachodniej Afryki, a także z Hiszpanii. Przesłanie Franciszka odczytał nuncjusz w Senegalu abp Luis Mariano Montemayor podczas końcowej Mszy na tamtejszym stadionie.
Na program spotkania złożyły się chwile modlitwy, refleksji, a także świadectwa wiary. Szczególne tematy podejmowane przez młodych to pokój, sprawiedliwość, pojednanie i rozwój. Dlatego właśnie w papieskim przesłaniu pojawiła się kwestia pokoju w Casamance – senegalskim regionie dążącym do uniezależnienia się od metropolii, w którym cyklicznie dochodzi do krwawych rozruchów.
Tradycja międzyregionalnych spotkań młodzieży w Senegalu sięga lat 90. ub. wieku. Zgromadzenie w Kaolack było już piątą edycją tej inicjatywy. Kolejne takie spotkanie odbędzie się w Dakarze w 2019 r.
Wygrał w pierwszej turze. Do powtórzonych nie został dopuszczony.
Kulminacją jubileuszu będzie Uroczysta Msza Święta w Katedrze Wawelskiej zaplanowana na 6 kwietnia.
ISW: brak danych wywiadowczych z USA skutkuje pogorszeniem sytuacji Ukraińców w obwodzie kurskim.
Poranny komunikat o stanie zdrowia przebywającego w szpitalu papieża.