Na Krymie utrzymuje się napięta sytuacja polityczna. W tych trudnych dla Ukrainy dniach przemian Kościół po raz kolejny apeluje o rozmowy i modlitwy.
„Chcemy jedynie wezwać do dialogu i potwierdzić, że każda zmiana powinna dokonywać się w sposób pokojowy. Tylko dialog i modlitwa mogą rozwiązać tę sytuację, a nie przemoc i starcia”. Tak uważa biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej Jacek Pyl OMI. W rozmowie z Radiem Watykańskim dodał również, że ludzie najbardziej obawiają się prowokacji.
„Sytuacja na Krymie jest bardzo napięta i nie wiadomo, w jaką stronę się obróci. Ale my jako Kościół katolicki wiemy, że jedynym orężem, którym możemy się posługiwać, jest wsparcie duchowe. Wszyscy, którzy tutaj pracujemy, odczuwamy, że potrzebny jest cud, aby nie dać się sprowokować ingerencji zewnętrznej. Wiele ludów, które zamieszkują te ziemie, zawsze mieszkało w zgodzie. Są to Rosjanie, Polacy, Tatarzy, Karaimi, ludzie pochodzenia polskiego, czeskiego, niemieckiego, ormiańskiego. Przez tyle lat żyli w zgodzie i chcą nadal żyć w zgodzie. Jedynym bodźcem, który może spowodować jakieś zamieszanie, jest ingerencja z zewnątrz. Dlatego też prosimy Boga, aby nie doszło do jakiejś wojny, do jakichś zamieszek. Krew przelana nie przynosi błogosławieństwa dla ziemi. Wiemy to z historii Kaina i Abla. Dlatego też trzeba dużo cierpliwości, zachowania spokoju, równowagi, aby nie ulec jakimkolwiek prowokacjom. Wszystkich, którzy mnie słuchają, bardzo proszę w imieniu Kościoła katolickiego na Krymie o mocne duchowe wsparcie, o modlitwę i post” – powiedział bp Pyl.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.