Bez porozumienia ws. Ukrainy

Szef dyplomacji USA John Kerry powiedział w środę wieczorem dziennikarzom, że w Paryżu szefowie MSZ nie osiągnęli porozumienia w sprawie Ukrainy, zgodzili się jednak na kontynuowanie rozmów w najbliższych dniach.

"Uzgodniliśmy, że w najbliższych dniach będziemy kontynuować intensywne rozmowy z Rosją i Ukrainą, aby pomóc w normalizacji i stabilizacji sytuacji (na Ukrainie) oraz zażegnać ten kryzys" - powiedział Kerry po spotkaniu.

Choć w środę nie udało się osiągnąć porozumienia, przeprowadzono "poważne rozmowy, które zaowocowały kreatywnymi i trafnymi pomysłami na rozwiązanie kryzysu, na stole mamy teraz wiele pomysłów" - podkreślił.

"Chcę być realistą. To bardzo trudne, twarde rozmowy i bardzo poważny moment. Wolę jednak być tu, gdzie jestem dziś, niż tam, gdzie byliśmy wczoraj" - powiedział.

Ocenił, że podczas konsultacji z prezydentem USA Barackiem Obamą będzie mógł przedstawić "coś konkretnego", nie sprecyzował jednak, co by to mogło być.

Zapewnił, że USA są gotowe współpracować ze wszystkimi stronami w celu zmniejszenia napięcia na Ukrainie oraz ponowił apel do Rosji o odwołanie żołnierzy z powrotem do ich miejsc stacjonowania.

Kerry powiedział też, że spodziewa się, iż spotka się w czwartek z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Rzymie, podczas spotkania grupy przyjaciół Libii.

Dodał, że jego nadzieje na to, że uda mu się doprowadzić w Paryżu do spotkania Ławrowa z szefem ukraińskiej dyplomacji Andrijem Deszczycą, były "bliskie zera". Ławrow i Deszczyca pojawili się we francuskim MSZ, ale wkrótce szef rosyjskiej dyplomacji opuścił ministerstwo, nie spotkawszy się z Deszczycą.

Bez powodzenia zakończyły się również próby powołania grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy, choć rozmowy z Rosją w tej sprawie będą kontynuowane w najbliższych dniach - powiedział minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Jak dodał, powinno się stworzyć szanse na powstanie tego gremium "tak szybko, jak to możliwe".

Zaznaczył, że nie jest zadowolony z wyniku rozmów. "Przed nami są trudne dni" - ocenił Steinmeier, dodając, że nadrzędnym interesem wszystkich jest to, by nie dopuścić do dalszej eskalacji konfliktu. Rosja musi wiarygodnie udowodnić, że jest zainteresowana normalizacją sytuacji - podkreślił.

Steinmeier ostrzegał wcześniej, że jeśli rozmowy o powołaniu grupy kontaktowej nie zakończą się powodzeniem, na szczycie UE w czwartek omawiana będzie kwestia sankcji przeciwko Rosji.

Szef niemieckiej dyplomacji rozmawiał w Paryżu z szefami dyplomacji USA, Francji, W. Brytanii i Rosji: Johnem Kerrym, Laurentem Fabiusem, Williamem Hague'iem i Siergiejem Ławrowem.

Propozycję powołania grupy kontaktowej złożyła Putinowi w rozmowie telefonicznej w niedzielę kanclerz Angela Merkel. Jej celem miałoby być według Berlina podjęcie przez Rosję i Ukrainę bezpośredniego dialogu politycznego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
22°C Niedziela
dzień
23°C Niedziela
wieczór
19°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
wiecej »