Amerykańskie F-16 w Polsce

W poniedziałek lub wtorek w Polsce powinny pojawić się pierwsze amerykańskie samoloty F-16 oraz co najmniej 300-osobowy personel - zapowiedział w piątek minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Jak zaznaczył, cały czas trwają uzgodnienia dotyczące przylotu do Polski amerykańskich myśliwców. "Tutaj dzieje się wszystko bardzo szybko. My poprosiliśmy o to w poniedziałek, w środę była decyzja, w czwartek, czyli wczoraj, poznaliśmy szczegóły. Trwają uzgodnienia. Jedno jest pewne: w przyszłym tygodniu pojawią się te samoloty wraz z co najmniej 300 żołnierzami personelu. To jest pewne, wszystkie inne szczegóły będziemy podawali w miarę ustaleń ze stroną amerykańską" - powiedział minister.

Dopytywany o konkretny termin przylotu samolotów Siemoniak powiedział, że pierwsze z nich powinny przylecieć do Polski w poniedziałek, wtorek.

Minister poinformował, że ćwiczenia, w których będą uczestniczyć amerykańskie samoloty będą obejmowały także inne lotniska niż Łask, gdzie oprócz polskich F-16 stacjonuje pododdział amerykańskich sił powietrznych, przygotowujący rotacyjne pobyty amerykańskich pilotów. Jak ocenił, przy tej liczbie samolotów F-16, i amerykańskich i polskich, będą to znaczące ćwiczenia.

"Łask jest do tego najbardziej przygotowany, ale ćwiczenia będą obejmowały na pewno więcej lotnisk. Wszystkie szczegóły są dogrywane. Siły powietrzne są najbardziej elastycznym rodzajem sił zbrojnych, tutaj można w ciągu minut podejmować decyzje" - powiedział.

Pytany o to, czy w związku z sytuacją na Ukrainie Polska stara się o przyspieszenie rozmieszczenia w kraju elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, Siemoniak powiedział, że nie ma takiego powodu.

Dodał, że powstające obecnie elementy tarczy w Rumunii, które będą gotowe w 2015 r., obejmą swoją ochroną część Polski. Instalacja w Polsce - w Redzikowie - ma być gotowa w 2018 r.

"Plan jest realizowany, jesteśmy w toku uzgodnień, to jest szalenie skomplikowana sprawa. Amerykanie, choćby a osobie sekretarza obrony, ostatnio obecnego w Polsce, zdecydowanie potwierdzają, że to jest w fazie wykonawczej, tu zagrożeń jakichkolwiek nie ma" - zapewnił szef MON.

Siemoniak potwierdził, że w czwartek nie udało się wjechać na Krym wojskowej misji OBWE.

"Wczoraj misja wojskowa OBWE, w której jest dwóch polskich oficerów (...), kilkukrotnie próbowała wjechać na Krym. Nie udało się to, powrócili, i będą te próby podejmowali w ciągu najbliższych dni. Wiemy, że OBWE jest zdeterminowane co do tego, aby obserwatorzy trafili i przygotowali raport" - powiedział.

Zaznaczył, że obserwatorzy nie mogą czegokolwiek wymusić. "To jest bardzo rażący przykład, w jaki sposób tzw. władze Krymu podchodzą do społeczności międzynarodowej" - powiedział.

Przylot 12 amerykańskich myśliwców F-16 na ćwiczenia do Polski zapowiedzieli w czwartek w Warszawie minister obrony Tomasz Siemoniak i ambasador USA Stephen Mull.

W środę szef Pentagonu Chuck Hagel poinformował, że podczas kryzysu na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich. Tego samego dnia Siemoniak powiedział, że najbliższa edycja wspólnych polsko-amerykańskich ćwiczeń lotniczych będzie znacznie większa niż planowano. Takie rotacyjne ćwiczenia z udziałem samolotów transportowych i wielozadaniowych odbywają się cztery razy do roku. Zapoczątkowano je w 2013 r.

W 2018 r. w Redzikowie zostaną rozmieszczone elementy europejskiej części amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. W Polsce mają się znaleźć pociski SM-3 w najnowszej wersji Block IIA.

Na prośbę Ukrainy w środę na Krym udali się obserwatorzy z 18 państw OBWE, wysłani w trybie przepisów o działaniach dla rozwiania obaw związanych z nadzwyczajną aktywnością wojskową. We wtorek prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że nie ma obecnie potrzeby użycia sił zbrojnych na Ukrainie, ale Rosja ma taką opcję. W sobotę Rada Federacji wydała zgodę na rosyjską interwencję militarną na terenie Ukrainy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
15°C Piątek
dzień
16°C Piątek
wieczór
14°C Sobota
noc
14°C Sobota
rano
wiecej »