Na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII przyjedzie do Rzymu 430 tysięcy pielgrzymów- takie dokładne prognozy przedstawiła stołeczna Federacja Handlu i Usług. Obroty sklepów i restauracji szacuje na 230 milionów euro. Każdy pielgrzym wyda średnio 120 euro.
Podczas gdy władze Rzymu mówią nawet o kilku milionach wiernych na uroczystościach kanonizacyjnych 27 kwietnia, a Watykan podkreśla, że trudno tę liczbę przewidzieć, handlowcy i restauratorzy podali precyzyjne szacunki na podstawie skrupulatnych danych i analiz rynkowych. Ich zdaniem, turystów i pielgrzymów, którzy zatrzymają się w Wiecznym Mieście, będą jeść w lokalach i robić zakupy przybędzie ponad 400 tysięcy.
Z taką samą dokładnością wchodzące w skład Federacji stowarzyszenie właścicieli rzymskich sklepów przedstawiło swe oczekiwania dotyczące obrotów w dniach obecności pielgrzymów z całego świata. Według kupców, obroty te wyniosą około 200 milionów euro, choć włoska prasa przyznaje, że szacunki te wydają się nazbyt optymistyczne.
Do tej sumy należy dodać, jak obliczono, obroty restauracji i innych lokali, czyli 32 milionów euro.
Według tych prognoz, 87 procent uczestników kanonizacji zje przynajmniej jeden posiłek w restauracji bądź w pizzerii, pozostali - w hotelu lub w barze fast food.
W analizach tych prognoz finansowych podkreśla się, że podwójna kanonizacja stanowić będzie wyjątkową w tym roku szansę dla handlowców i całego sektora usług we włoskiej stolicy.
Wcześniej pełne optymizmu informacje przekazali rzymscy hotelarze, informując o komplecie zajętych miejsc w ostatni weekend kwietnia.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.