Reklama

ŚDM w diecezjach

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży odbywały się w sobotę oraz w Niedzielę Palmową w całym kraju.

Reklama

W trakcie liturgii delegacje młodzieży z poszczególnych dekanatów i parafii oraz przedstawiciele lokalnych instytucji i władz samorządowych otrzymywali Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia – symbol łączności duchowej Polaków w oczekiwaniu na kanonizację Jana Pawła II. Podczas uroczystości biskupi przekonywali, by podczas przygotowań do ŚDM w Krakowie ruchy i stowarzyszenia apostolskie stały się środowiskami rzeczywistego ożywienia religijnego i pogłębionej formacji.

Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia – inicjatywa Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia - została przekazana wszystkim diecezjom oraz wielu instytucjom (m.in. wojsku, policji, służbie zdrowia) 30 marca w podkrakowskich Łagiewnikach przez kard. Stanisława Dziwisza. Iskra została odebrana w postaci lampionów z wizerunkami Jezusa Miłosiernego, św. Faustyny i Jana Pawła II. Ma symbolizować łączność duchową Polaków w przededniu kanonizacji papieża Polaka oraz dzielenie się miłosierdziem Bożym, do czego wzywał Jan Paweł II podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w sierpniu 2002 r. Lampiony będą obecne w polskich domach w dniu kanonizacji Jana Pawła II i podczas modlitw dziękczynnych za ten dar.

W sobotę oraz w Niedzielę Palmową nastąpiło przekazanie Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia delegacjom dekanatów, które następnie zawiozły je do parafii w poszczególnych diecezjach.

Ponad 300 osób uczestniczyło w przekazaniu Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia, które - jako jedno z ośmiu na terenie archidiecezji warszawskiej - odbyło się w sobotę w stołecznym kościele pw. Wszystkich Świętych. W spotkaniu uczestniczyła młodzież m.in. ze Starego Miasta, Śródmieścia, Wilanowa, Ursusa i Woli. Z kolei biskupi pomocniczy Józef Górzyński, Rafał Markowski i Tadeusz Pikus przekazali Iskrę Miłosierdzia delegacjom parafii m.in. z Ursynowa, Mokotowa, Bielan, Żoliborza, ale i Piaseczna czy Pruszkowa.

Kard. Nycz zachęcał młodych, aby mieli odwagę iść pod prąd. Jak tłumaczył, Jan Paweł II często mówił, że trzeba od siebie wymagać także wtedy, kiedy inni nie wymagają. - Idąc do źródła, gdzie jest czysta i świeża woda, trzeba iść pod prąd rzeki, inaczej najwyżej dojdziesz do morza. To jest obraz dla was młodych – umieć iść pod prąd ludzkich poglądów, poglądów kolegów czy koleżanek z klasy. Co jest dla nas tym źródłem? Pan Jezus, łaska Boga, łaska sakramentów. Dlatego człowiek idzie pod prąd – żeby być zawsze nakarmionym łaską Boga, Jego mocą i siłą – tłumaczył kard. Nycz.

Diecezjalnemu Dniu Młodzieży w diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył abp Henryk Hoser. W trakcie Eucharystii młodzież złożyła na ręce ordynariusza swoje podania do bierzmowania oraz otrzymała Kanonizacyjną Iskrę Bożego Miłosierdzia, którą symbolicznie miała zawieźć do parafii.

W homilii, nawiązując do zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II, abp Hoser przypomniał ostatnie papieskie orędzie na XX Światowe Dni Młodzieży, skoncentrowane na postaci Trzech Króli. – Podążając za gwiazdą spotkali oni Chrystusa, co całkowicie odmieniło ich życie do tego stopnia, że wrócili do domu inną drogą. A czy wy macie taką gwiazdę, która prowadzi was przez życie? - pytał młodych kaznodzieja. - Czym się kierujecie w waszych pragnieniach, oczekiwaniach, wyborach i decyzjach? Jaki jest cel waszego życia? Czy nie jest on przypadkiem na tyle bliski, że już jutro przestaje nim być, ponieważ zostanie zrealizowany? – dodawał abp Hoser, zachęcając jednocześnie młodzież do postawienia sobie dalekosiężnych celów.

Zwrócił także uwagę, że prawdziwe człowieczeństwo wyraża się poprzez trud podjęty dla drugiego człowieka. – Czy jestem zdolny do cierpienia dla kogoś innego, np. czuwać przy ciężko chorym, zrobić zakupy osobie chorej, pomóc innym w nauce? – pytał młodzież abp Hoser. Zachęcił też młodych ludzi do adoracji Najświętszego Sakramentu. – Takie spotkanie z Bogiem nas przemienia. Sprawia, że stajemy się nowymi ludźmi – podkreślił biskup warszawsko-praski.

We Wrocławiu Iskrę przekazał młodzieży abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski nie ukrywał, że chciałby, aby płomień przywieziony do Wrocławia z łagiewnickiego sanktuarium zapłonął nie tylko w dolnośląskich kościołach, ale także by trafił do rodzin. Życzył, by Iskra sprzyjała nie tylko korzystaniu z daru Bożego przebaczenia, ale przede wszystkim praktykowaniu miłosierdzia wobec drugiego człowieka. „Mocno ufam, że ten znak obecności Boga w naszych domach pomoże wygaszać spory, wzbudzi wzajemną miłość i szacunek” – stwierdził abp Kupny.

"Poszukujcie w życiu właściwych wzorów do naśladowania" - apelował w sobotę do młodzieży z diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec. - Przewodnikiem, który pomoże nam dokonać właściwych wyborów w miłości jest Chrystus, musicie Jemu zaufać - dodawał biskup świdnicki.

W hali sportowej w świdnickiej dzielnicy Zawiszów uczestnicy spotkania (przybyło na nie ok. 700 osób) wysłuchali konferencji pt. "Dusza uBoga czyta Słowo Boga", którą wygłosił ks. prof. Mariusz Rosik z Wrocławia. Młodzież obejrzała również pantomimę oraz wysłuchała kilku świadectw. Muzykę podczas spotkania w hali animowała diakonia muzyczna Effata oraz chór NaNaNA.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama