Mija 777 lat od lokacji miasta Płocka. Z tej okazji wystawiono oryginalny dyplom lokacyjny biskupiego miasta z 1237 roku.
- Ta liczba oznacza pełnię szczęścia. Szczęściem dla nas jest, że zachował się dyplom lokacyjny Płocka, wystawiony przez ówczesnego biskupa płockiego Piotra w 1237 roku. Jest to perełka w zbiorach polskich, jedyny przywilej lokacyjny na wczesnośredniowiecznym prawie polskim. Obchodząc dziś rocznicę lokacji i świętując te trzy siódemki, dziękujemy wystawcy dokumentu biskupowi Piotrowi i księciu Konradowi Mazowieckiemu za to, że Płock zaczął się rozwijać i wszedł w orbitę wielkiej kultury chrześcijańskiej i europejskiej, a znakiem tej przynależności była i pozostaje wspaniała katedra - mówił w czasie prelekcji historyk doc. dr Leszek Zygner, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. Spotkanie w Opactwie Pobenedyktyńskim zainaugurowało tegoroczne Dni Historii Płocka.
Ciekawa i uniwersalna jest preambuła dyplomu, której tłumaczenie z łaciny na język polski podał bł. abp Nowowiejski w swej monografii Płocka: ”W imię pańskie. Amen. Wszystko, co się dzieje w czasie, razem z czasem ginie, jeżeli nie zostanie przez dowód piśmienny uwiecznione. Wobec tego my, Piotr, z łaski bożej biskup, wraz z całą kapitułą kościoła płockiego teraźniejszym i przyszłym pokoleniom wiadomem chcemy uczynić… Dan roku pańskiego 1237”.
Przez ostatnie 27 lat pergaminowy, niewielki dokument nie był wystawiany na widok publiczny. - Każdemu, kto ogląda dyplom lokacyjny wystawiony przez ówczesnego biskupa płockiego Piotra, powinno towarzyszyć zdziwienie… bo jest to akt na wskroś kościelny, a nie świecki - był przecież aktem lokującym miasto biskupie. Zaczyna się od formuły: ”W imię pańskie. Amen”. Pergamin jest niewielkich rozmiarów, ale gęsto zapisany, pojemny i treściwy. Zachował się do naszych czasów w dobrym stanie, choć nie przetrwały oryginalne pieczęcie biskupa i kapituły katedralnej. Ale jest to prawdziwa perełka XIII-wiecznego dokumentu lokacyjnego - mówił o zabytku ks. Dariusz Majewski, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Płocku.
aktualna ocena | 2,77 |
głosujących | 9 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego.
Informacje mają pochodzić od urzędników administracji prezydenta USA.
Argument? Miało ono podejmować dzałania mające na celu ograniczenie wolności słowa.
Trzydniowe celebracje obejmują misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego.
Mszom i nabożeństwom Triduum Paschalnego przewodniczyć będą kardynałowie jako papiescy delegaci