Abp Hoser miał rację

Sygnatura Apostolska przyznała rację abp. Henrykowi Hoserowi w sporze z ks. Lemańskim.

Trybunał Sygnatury Apostolskiej przyznał rację abp. Henrykowi Hoserowi w sporze z b. proboszczem parafii w Jasienicy, księdzem Wojciechem Lemańskim ws. zakazu wypowiedzi dla mediów - powiedział rzecznik Kurii Warszawsko-Praskiej Mateusz Dzieduszycki.

Dodał, że od dłuższego czasu abp. Hoserowi nie udało się skontaktować z ks. Lemańskim, by przekazać mu decyzję. Jak poinformował Dzieduszycki, Kuria ma jeszcze inne pisma Sygnatury Apostolskiej ws. odwołania ks. Lemańskiego z parafii w Jasienicy (Mazowieckie) .

Rzecznik Kurii Warszawsko-Praskiej poinformował też, że abp Hoser przesłał pismo do ks. Lemańskiego, by skontaktował się z Kurią, gdyż chce mu osobiście przekazać decyzję Sygnatury Apostolskiej w jego sprawie. Nie chciał jednak ujawnić szczegółów tych pism, ponieważ najpierw abp Hoser chce osobiście je przekazać osobie zainteresowanej. Dzieduszycki zaznaczył, że jeśli ks. Lemański nie skontaktuje się ze swym zwierzchnikiem, to treść tych pism zostanie ujawniona w poniedziałek w południe.

Wcześniej, w październiku ubiegłego roku Kongregacja ds. Duchowieństwa Stolicy Apostolskiej odrzuciła odwołanie ks. Wojciecha Lemańskiego ws. nałożonego na niego zakazu wypowiadania się w mediach, o czym poinformowała Kuria Warszawsko-Praska. Ksiądz Lemański zapowiedział wówczas kolejne odwołanie do Sygnatury Apostolskiej - najwyższej instytucji, do której duchowny mógł się odwołać.

Kuria podkreśliła, że dekret Kongregacji ds. Duchowieństwa ws. rekursu ks. Lemańskiego jest potwierdzeniem decyzji administracyjnej wydanej przez ordynariusza warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera. Stolica Apostolska miała jeszcze rozpatrzyć drugi rekurs ks. Lemańskiego przeciw usunięciu go z funkcji proboszcza parafii w Jasienicy.

Decyzja Stolicy Apostolskiej potwierdza dekret, na mocy którego ks. Lemański został usunięty z urzędu proboszcza Jasienicy, "zarządzając przyjęcie przez wnoszącego rekurs dyspozycji Biskupa warszawsko-praskiego". Usunięty proboszcz zgodnie kan. 1747 KPK nie ma prawa wykonywać żadnych funkcji proboszczowskich ani zamieszkiwać i przebywać na plebanii - podkreślono.

Ks. Lemański był proboszczem parafii w Jasienicy do lipca 2013 roku. Został usunięty z urzędu dekretem abp. Hosera za "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych". Kapłan na swym blogu krytykował kościelnych hierarchów, w tym przełożonego - przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych abp. Hosera - m.in. za dokument bioetyczny episkopatu, przeciwstawiający się: in vitro, aborcji, eutanazji, środkom wczesnoporonnym i antykoncepcji jako zagrożeniom dla człowieka. Ks. Lemański odwołał się od tej decyzji.

Od połowy kwietnia parafia w Jasienicy jest zamknięta. Jak informowała wówczas Kuria, stało się tak, gdyż nabożeństwa sprawowane w Niedzielę Palmową były wielokrotnie zakłócane przez grupę osób. Kuria tłumaczyła, że kościół został zamknięty "w trosce o bezpieczeństwo wiernych uczestniczących w liturgii oraz w celu uchronienia przed profanacją sakramentów świętych i świątyni".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Czwartek
noc
21°C Czwartek
rano
31°C Czwartek
dzień
32°C Czwartek
wieczór
wiecej »