„O Kościele w Europie na początku trzeciego tysiąclecia” mówił arcybiskup stolicy Hiszpanii kard. Antonio María Rouco Varela na zakończenie I Międzynarodowego Kongresu Benedyktyńskiego. Spotkanie odbyło się w opactwie św. Krzyża w Valle de los Caídos pod Madrytem.
Apel Jana Pawła II z Santiago de Composteli „Europo, bądź sobą!” był początkiem nowej ewangelizacji kontynentu europejskiego. „Czym byłaby Europa bez Papieża Polaka?” – pytał kard. Rouco Varela. Nasz kontynent dotknięty jest kryzysem ekonomicznym i wysokim bezrobociem wśród starszych i młodszych; panuje ekonomia, której wszystko wydaje się być podporządkowane. Inne „niepokojące czynniki” to kryzys rodziny w Europie, starzenie się społeczeństwa, spadek przyrostu naturalnego oraz mentalność promująca aborcję i eutanazję. Wielkim wyzwaniem dla Kościoła jest głęboka sekularyzacja, która całkowicie wyklucza Boga z życia publicznego.
Wśród aspektów pozytywnych kard. Rouco Varela podkreślił m. in. Unię Europejską, rozwój społeczno-polityczny poszczególnych krajów, współpracę między obywatelami krajów Europy oraz przekaz wiedzy. W takim kontekście Kościół wiernie wypełnia swoją misję. Hiszpański purpurat podkreślił zaangażowanie ostatnich papieży w ewangelizację kontynentu oraz wprowadzanie w życie Soboru Watykańskiego II. Przypomniał pisma, encykliki i ŚDM Jana Pawła II, wielki poziom intelektualny Benedykta XVI i jego dialog ze współczesną kulturą oraz wytrwałe ukazywanie aktualnych braków materialnych i duchowych przez Franciszka. Obecny Papież robi to z „taką wyrazistością, jakiej nie było wcześniej w dokumentach watykańskich” – powiedział kard. Rouco Varela.
Wstępny bilans I Międzynarodowego Kongresu Benedyktyńskiego, w którym udział wzięło ponad 120 osób z kraju i z zagranicy, w tym wielu wybitnych naukowców i historyków, jest pozytywny. Ukazał on wkład benedyktynów w tworzenie tożsamości Europy, która bez ich obecności bez wątpienia byłaby inna. Organizatorzy zapewniają, że inicjatywa będzie kontynuowana.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.