W konflikcie izraelsko-palestyńskim giną przede wszystkim osoby cywilne - powiedział na forum ONZ abp Tomasi.
Demonizowanie innych nie zmienia faktu, że mają oni prawa – przypomniał abp Silvano Tomasi na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wypowiedział się tam wczoraj o konflikcie izraelsko-palestyńskim i aktualnych wydarzeniach w strefie Gazy na sesji specjalnej oenzetowskiej Rady Praw Człowieka. Posiedzenie zostało poświęcone „sytuacji praw człowieka na palestyńskich terytoriach okupowanych włącznie z Jerozolimą Wschodnią”. Papieski dyplomata wskazał, że niesprawiedliwość i pogwałcanie praw człowieka – zwłaszcza prawa do życia, pokoju i bezpieczeństwa – tylko powiększają nienawiść. Umacnia się kultura przemocy, niosąca zniszczenie i śmierć. By móc ją zwalczyć, nie można przyzwyczajać się do zabijania.
Większość ofiar tego konfliktu stanowią cywile, którzy zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym winni być chronieni. Według danych szacunkowych ONZ 70 proc. zabitych Palestyńczyków to niewinne osoby cywilne – przypomniał abp Tomasi. Podkreślił, że jest to niedopuszczalne, tak samo jak wystrzeliwanie rakiet, które uderzają w cele cywilne w Izraelu. Przypomniał, że Papież Franciszek mówił w Betlejem o potrzebie zwiększenia wysiłków celem „stworzenia warunków trwałego pokoju, opartego na sprawiedliwości, uznaniu praw każdego i bezpieczeństwie wszystkich stron”. Watykański przedstawiciel zwrócił uwagę, że zarówno domaganie się bezpieczeństwa ze strony izraelskiej, jak i z palestyńskiej godnych warunków życia z dostępem do lekarstw, wody czy pracy to podstawowe prawa człowieka. Bez nich nie ma pokoju. Dyplomata wskazał, że pogorszenie sytuacji w Gazie wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni i wszczęcia negocjacji pokojowych. Pokój jest konieczny, choć, jak mówił Papież, wymaga od każdej ze stron wyrzeczeń.
Abp Tomasi zaapelował też do mediów, by informowały bezstronnie o tragedii wszystkich, którzy cierpią wskutek konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Ułatwi się w ten sposób dialog uznający prawa każdego człowieka.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.