Na specjalnej audiencji Ojciec Święty przyjął prezydenta Republiki Panamy Juana Carlosa Varelę Rodrigueza. Wśród przyjętych na dzisiejszych audiencjach prywatnych był także szef rządu Księstwa Andory Antoni Martí i Petit.
Spotkanie w Pałacu Apostolskim trwało ok. 20 minut. Prezydent przekazał Papieżowi w darze m.in. historię Kanału Panamskiego, którego setna rocznica otwarcia przypada właśnie w tym roku. Ponadto ofiarował także wyszywaną tkaninę wykonaną przez tubylczą ludność indiańskiego plemienia Kuna przedstawiającą Madonnę di Antigua, patronkę Panamy. Z kolei Franciszek przekazał głowie państwa kopię dokumentu z Aparecidy i egzemplarz adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium. Po rozmowie z Papieżem panamski przywódca spotkał się z kardynałem sekretarzem stanu Pietro Parolinem i szefem papieskiej dyplomacji abp. Dominique’iem Mambertim.
Jak podaje watykański komunikat, spotkania odbyły się w bardzo serdecznej atmosferze i dotyczyły współpracy między Kościołem i Panamą w zakresie niektórych problemów społecznych, zwłaszcza związanych z młodzieżą, ubogimi i najbardziej potrzebującymi. Poruszono również niektóre kwestie dotyczące regionu, a związane ze zbliżającym się szczytem państw amerykańskich, jak i innymi problemami międzynarodowymi. Szczególną uwagę zwrócono na zaangażowanie kraju w budowanie pokoju.
Przed wizytą w Watykanie głowa panamskiego państwa odwiedził wraz żoną i dziećmi rzymski kościół Imienia Jezus, będący pierwszą świątynią zakonu jezuitów w Wiecznym Mieście. Znajdują się w nim m.in. grób św. Ignacego Loyoli i relikwie św. Franciszka Ksawerego. Po Mszy spotkał się tam z o. Ignacio Rodriguezem SJ, odpowiedzialnym w zakonie jezuitów za sprawy Ameryki Łacińskiej. Na jego ręce złożył list intencyjny w sprawie utworzenia „Panamskiego Muzeum Obecności Jezuitów w Panamie i Ameryce Południowej”. Po jego zaaprobowaniu przez Towarzystwo Jezusowe, placówka miałaby powstać na stołecznym starym mieście w gmachu Kolegium św. Franciszka Ksawerego, którego prezydent jest absolwentem.
Wśród przyjętych na dzisiejszych audiencjach prywatnych był także szef rządu Księstwa Andory Antoni Martí i Petit. Pełni on funkcję premiera tego jednego z najmniejszych państw świata od maja 2011 r. Andora ma nieco ponad 80 tys. mieszkańców, z czego większość to imigranci. Jej terytorium jest podzielone na siedem parafii. Ciekawostką jest także to, że funkcję głowy państwa pełnią tam równocześnie dwaj „współksiążeta”. Jednym jest urzędujący prezydent Francji, aktualnie François Hollande, a drugim ordynariusz katalońskiej diecezji Urgell, obecnie Joan Enric Vives Sicília.
Po audiencji u Franciszka premier Andory został przyjęty również w watykańskim Sekretariacie Stanu. W opublikowanym przez biuro prasowe Stolicy Apostolskiej komunikacie czytamy m.in., że podczas spotkania podkreślono bardzo dobre relacje, które łączą Stolicę Apostolską i Andorę, co podkreśla dwustronne porozumienie ratyfikowane 12 grudnia 2008 r. Ma ono na celu jeszcze głębsze zacieśnianie współpracy między Kościołem i państwem. Dyskutowano również o pewnych kwestiach społecznych ważnych dla obu stron.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.