Sieć informatyczna nie może być pozbawiona człowieczeństwa; powinna obejmować nie tylko okablowanie, ale i konkretne osoby. Pisze o tym w imieniu Papieża watykański sekretarz stanu na inaugurację tzw. Kościelnej Sieci Pan-Amazońskiej.
W stolicy Brazylii trwa z tej okazji spotkanie z udziałem przedstawicieli różnych organizacji z 11 krajów, które posiadają w swoim terytorium część Amazonii. Zebranie potrwa do 12 bm. Głównym jego celem jest wspólne zarysowanie strategii konsolidującej tę kościelną inicjatywę na rzecz Amazonii. Jak wskazuje kard. Pietro Parolin, cytując adhortację apostolską Franciszka Evangelii gaudium, zasadą powinno być tu rzeczywiste spotkanie ludzi i wspólnot dla dawania chrześcijańskiego świadectwa sięgającego dzięki technice aż na peryferie świata i ludzkiej egzystencji. Wyrazem tego świadectwa mogłaby być właśnie ochrona ekosystemu Amazonii.
Spotkanie w Brasilii jest wspólną inicjatywą takich instytucji jak: Rada Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM) i jej departament sprawiedliwości i solidarności, komisja ds. Amazonii episkopatu Brazylii, Latynoamerykańska Konferencja Zakonów (CLAR), Papieska Rada „Iustitia et Pax” oraz Katolicka Agencja na rzecz Międzynarodowego Rozwoju (Catholic Agency For Overseas Development – CAFOD) z Anglii.
Abp José Belisário da Silva, pełniący funkcję wiceprzewodniczącego konferencji brazylijskiego episkopatu, otwierając spotkanie, zaznaczył, że utworzenie wspólnej kościelnej sieci na rzecz Amazonii jest ważnym krokiem w wypełnianiu misji ewangelizacyjnej w tamtym regionie tego kontynentu. Hierarcha przypomniał słowa papieża Franciszka skierowane do brazylijskich biskupów, aby Kościół był bardziej zaangażowany w akcję misyjną w Amazonii.
„Amazonia postrzegana jest jako płuca Ziemi. Dlatego też winniśmy uznać jej wartość. Spotykamy w tym regionie bardzo wielką różnorodność życia i stąd kwestie związane z Amazonią przemawiają do wszystkich nas i całego świata” – podkreślił abp Belisário da Silva.
Podczas tego międzynarodowego spotkania zostaną wytyczone procedury i najważniejsze strategie, które z pewnością pomogą w zdefiniowaniu odpowiedzialności, poszukiwaniu odpowiednich narzędzi do wspólnej misji, jak też opracowania agendy działań na najbliższe lata.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.