Ratuj nas przed "Ruskim światem"!

Przedstawiciele ukraińskiej inteligencji proszą patriarchę, aby ocalił ich kraj przez „Ruskim światem”.

W ukraińskich mediach opublikowana została petycja, jaką grono znanych intelektualistów oraz polityków z Ukrainy wystosowało do patriarchy ekumenicznego  Bartłomieja, honorowego zwierzchnika prawosławia. Jej autorzy proszą patriarchę o ochronę ukraińskiego prawosławia przed imperializmem Patriarchatu Moskiewskiego oraz ustanowienie przez Patriarchat Konstantynopolitański lokalnego Kościoła prawosławnego na Ukrainie. Mógłby się on stać platformą integrującą wszystkie działające w tym kraju wspólnoty prawosławne: ukraiński Kościół prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, ukraiński Kościół prawosławny Patriarchatu Kijowskiego oraz autokefaliczny Kościół ukraiński.

Rosyjskie państwo – czytamy w petycji – od wielu miesięcy wysyła na Ukrainę broń i uzbrojone grupy oraz płaci za zabijanie obywateli naszego kraju. Tymczasem rosyjski Kościół prawosławny nie tylko nie odciął się od terrorystycznej organizacji „Rosyjska prawosławna armia”, siejącej spustoszenie w Donbasie, ale wspiera ją i błogosławi.  Autorzy petycji przypominają przypadki, iż duchowni z Patriarchatu Moskiewskiego w Donbasie przygotowywali składy broni dla separatystów, a klasztory zamieniali na ich bazy wojskowe. Niektórzy duchowni wprost nawoływali swoich wiernych do powstania przeciwko własnemu państwu i do bratobójczej walki. Były wypadki, zaznaczono w petycji, że separatyści lokowali działa i wyrzutnie rakietowe na placach przykościelnych, a z wież prowadzili obserwację i korektę ognia artyleryjskiego, czym prowokowali odwet strony ukraińskiej. Dawało to później pretekst do oskarżenia armii ukraińskiej o celowe niszczenie świątyń należących do Patriarchatu Moskiewskiego. Jak nigdy wcześniej, podkreślono w petycji, naród ukraiński potrzebuje w tych dniach duchowej jedności.

Jednak zjednoczenie z częścią wspólnot prawosławnych, uznających zwierzchnictwo Patriarchatu Moskiewskiego jest niemożliwe ze względu na postawę patriarchy Cyryla, który wspiera agresywne działania prezydenta Putina. Ukraińcom zaś oferuje jedynie formułę „Trójjedynej Rusi ( zjednoczenia Rosji, Ukrainy i Białorusi), będącą wyrazem politycznego sojuszu z Rosją. Patriarcha jest także orędownikiem idei „Ruskiego świata” (Ruskij mir) , która stała się ideologicznym uzasadnieniem dla agresji przeciw Ukrainie, okupacji Krymu oraz rozpętaniu terroru w Donbasie. Dlatego autorzy petycji zwracają się do patriarchy Bartłomieja z apelem o ratunek przed „Ruskim światem” i utworzenie na Ukrainie lokalnego Kościoła prawosławnego, niezależnego od Moskwy.

Apel podpisali m.in. b. prezydent Wiktor Juszczenko, znana pisarka Oksana Zabużko, prezydent największego analitycznego centrum „Strategia XXI” Michaił Gonczar, rektor narodowego uniwersytetu Akademia Kijowsko- Mohylańska Wiaczesław Briuchoweckij i znany historyk Aleksandr Palij.  

«« | « | 1 | » | »»
 • sorcier
  03.10.2014 19:13
  Jeżeli sygnatariusze nie są gorliwymi chrześcijanami (i nawet - moim zdaniem - nie chodzi o wyznanie), to cały ten apel jest li tylko polityczną atrapą.
 • issewen
  04.10.2014 13:15
  Apel moze jest i atrapa, ale patryjarcha Cyryl i jego zausznicy są szatanami, dokładnie jak faryzeusze w czasach Jezusa, którzy go nienawidzili całą swoją mocą. Politycznego królestwa niebieskiego im sie zachciewa z Rosja w roli glownej. Zdrajcy i przeniewiercy wiary. Groby pobielane. Obrzydliwi, obrzydliwi ludzie. Faryzeusze z krwi i ducha. Synowie szatana. Dla takich jak wy Bog stworzyl piekło.

  Jezeli ktos mysli ze przesadzam niech wie, ze pisze tylko to, co moj duch mi karze. I nie czuje w najmniejszym stopniu ze sie myle, wrecz przeciwnie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  23°C Środa
  dzień
  24°C Środa
  wieczór
  21°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  wiecej »