III Konferencja Smoleńska

W którym momencie rozpadł się prezydencki samolot oraz czy dokumentacja sądowo-lekarska szczątków ofiar katastrofy jest wiarygodna – to główne tematy III Konferencji Smoleńskiej, która odbyła się 20 października w Warszawie.

Celem Konferencji Smoleńskiej jest stworzenie forum dla przedstawienia badań dotyczących różnych zagadnień katastrofy, od technicznych, po medyczne czy prawne. Naukowcy przedstawiają w czasie tego spotkania wyniki swoich badań. W tym roku wygłosili 18 referatów. Padły ważne treści, które mogą posłużyć do dalszego wyjaśnienia okoliczności tragedii. Uczeni wskazali również kolejne nieprawidłowości raportu MAK i Millera, które nie odpowiadają na szereg problemów związanych ze śledztwem.

W tym roku naukowcy skupili się na problemie, czy samolot rozpadł się w efekcie zderzenia z ziemią, czy jeszcze w powietrzu. Prof. Glen Arthur Jørgensen przy użyciu programu CDF, obsługującego dane wielowymiarowe, odtworzył trajektorię lotu tupolewa. Wynika z niej, że nie jest możliwe, aby po odcięciu 5,5 metra skrzydła samolot przechylił się na plecy, jak twierdzi raport MAK i Millera. Jest to możliwe przy utracie 10 metrów skrzydła. Zwrócił on uwagę, że zapis czarnych skrzynek od momentu domniemanego zderzenia z brzozą dokładnie odpowiada zachowaniu samolotu po utracie 10 metrów skrzydła. Duński uczony uważa, że samolot zaczął się rozpadać w powietrzu bez zderzenia z jakąkolwiek przeszkodą terenową, a zasadniczy etap rozpadu nastąpił ponad wrakowiskiem. Opinię prof. Jørgensen podzielali inni prelegenci. Wśród dowodów podawali: rozkład szczątków na ziemi typowy dla samolotów, które wybuchły w powietrzu, dużą liczbę drobnych części, fragmenty poszycia kadłuba na drzewach, co świadczy, że miały one niewielką prędkość, brak kratera po ewentualnym zderzeniu z ziemia, wreszcie brak śladów paliwa przy brzozie, która miała odciąć część skrzydła.

Prof. Anna Gruszczyńska-Ziółkowska z Uniwersytetu Warszawskiego zakwestionowała zapisy rejestratora głosowego. Zwróciła uwagę, że są istotne różnice w transkrypcjach. Udało się jej odczytać słowa, które padły w ostatnich chwilach przed katastrofą. Różnią się one od wersji przedstawionej w raporcie MAK i Millera.

Prof. Krystyna Kamieńska-Trela i prof. Sławom Szymański zakwestionowali wyniki badań Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, które nie znalazło na wraku śladów materiałów wybuchowych. Wskazali oni, że pracownicy laboratorium źle odczytali wyniki urządzenia wykrywającego związki azotu. Z kolei dr Grażyna Przybylska-Wendt, analizując protokoły sądowo-lekarskie części ofiar, wykazała, że są one niewiarygodne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • marbo
  21.10.2014 00:17
  Czekam na relacje pana Łozińskiego z konferencji dotyczącej udowodnieniu, że
  Ziemia jest płaska a Kopernik to agent Tuska
 • bicie piany c.d.
  21.10.2014 06:25
  No p. Łoziński kolejny raz wspiął się na wyżyny pseudoargumentów Macierewicza.
  Czemu Pan bije pianę tymi absurdami?
 • bicie piany c.d.
  21.10.2014 16:09
  No p. Łoziński kolejny raz wspiął się na wyżyny pseudoargumentów Macierewicza.
  Czemu Pan bije pianę tymi absurdami?
 • Krzysiek
  21.10.2014 21:09
  To są opinie naukowców-fachowców.

  Opinie polityków i mediów im służących mają makowskie interpretacje.

  Nauka przez polityków tak została zdeprecjonowana, że już nie jest ważna prawda oparta o badania i naukę.

  Ciemne czasy dominacji polityki nad rzeczywistością.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Sobota
  wieczór
  7°C Niedziela
  noc
  7°C Niedziela
  rano
  8°C Niedziela
  dzień
  wiecej »