Czy Bóg jest mściwy i niekonsekwentny?

Wykład ks. Wacława Hryniewicza na temat grzechu przeciwko Duchowi Świętemu wygłoszony podczas uroczystości przyznania mu doktoratu honorowego UO.

Wczoraj (30 października) podczas uroczystości przyjmowania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego ks. prof. Wacław Hryniewicz wygłosił 18 - minutowy wykład, w którym zaprezentował swoje refleksje na temat rozumienia „grzechu przeciwko Duchowi Świętemu”.

- Moją pasją życiową stała się nadzieja: ta ekumeniczna i ta powszechna,  o zbawienie wszystkich. Dopóki oczu nie zamknę będę dalej drążył, publikował i z tą nadzieją nie rozstanę się także i dzisiaj, w tej auli. Być może znowu wzbudzę kontrowersje. Ale tacy już jesteśmy z Celestynem (o. Napiórkowskim, z którym wspólnie otrzymał doktorat honorowy UO - przyp. ak), może taka nasza droga? - zaznaczył ks. Hryniewicz na wstępie.

- Sławny filozof Bertrand Russell  w swoim eseju „Why I am not a Christian?” (Dlaczego nie jestem chrześcijaninem?) tak pisał o zapisanych w Ewangeliach słowach Jezusa o tym, że grzech przeciwko Duchowi Świętemu nie będzie odpuszczony nawet w życiu przyszłym : „ten fragment był źródłem nieprzebranej ilości cierpień w świecie (…) Doprawdy nie sądzę, żeby ktoś kto rozsiewał w świecie tego rodzaju strach i przerażenie miał w swojej naturze odpowiednią miarę dobrotliwości”. Oskarża filozof Jezusa! To wynika z niezrozumienia, z różnic kulturowych, żyjemy w świecie innych pojęć. Wypowiedzi Jezusa trzeba interpretować w świetle reguł mowy prorockiej. Nie są to obiektywne informacje o przyszłości. To jest wezwanie do tego, by ludzie nie bluźnili przeciwko Duchowi Świętemu - mówił teolog z Lublina.

Porównując teksty ewangeliczne i ksiąg prorockich ks. Hryniewicz podkreślał, że nie ma sprzeczności między biblijną konwencją gróźb i ostrzeżeń a rzeczywistym przesłaniem Dobrej Nowiny o bezwarunkowej miłości Boga.

- Bóg nie przeczy sam sobie. W końcu Jego wola przebaczania unieważni Jego rzekomą chęć karania. Czy ten Bóg jest rzeczywiście mściwy, karzący, okrutny, niekonsekwentny i pełen sprzeczności? Czy to jest tylko niekonsekwencja w naszych, ludzkich oczach? - pytał.

Czy Bóg jest mściwy i niekonsekwentny?   Andrzej Kerner /Foto Gość Ks. Hryniewicz dziękuje abp. Alfonsowi Nossolowi - Jak rozumieć słowa o rzekomo niewybaczalnym grzechu przeciwko Duchowi Świętemu? Czy On jest z jednej strony nieskończenie miłosierny, a z drugiej - Jego miłosierdzie ma granice? Trzeba znać reguły mowy prorockiej. Słusznie dowodziła pani prof. Anna Wierzbicka z Australian National University (Canberra): „powiedzieć, że wszystko może być wybaczone z wyjątkiem odmowy przebaczenia to paradoksalnie dramatyczny sposób powiedzenia, że wszystko trzeba przebaczyć". Słowa Jezusa o grzechu przeciwko Duchowi Świętemu to apel, by nie popełniać tego rodzaju grzechu. Tak jakby w obronę brał nie siebie - wobec Syna Człowieczego niech nawet padają bluźnierstwa - ale On broni Ducha, Parakleta. Miłosierdzie Boga wobec grzesznych ludzi jest nieograniczone. Duch Święty - symbol miłości Boga do ludzi. Kto wyznacza granice miłości Boga jest absurdalnie zuchwały - wołał ks. Hryniewicz.

- Nie ma grzechów, które by nie mogły być odpokutowane i przeżyte w swoich konsekwencjach do samego końca. Jeżeli nawet nie mogą być odpuszczone aktem amnestii, to jednak Bóg ma możliwość docierania do zbuntowanej wolności i uzdrawiania jej. Trzeba przejść jakby przez ogień (1 Kor) - tłumaczył  swoją nadzieję ks. prof. Wacław Hryniewicz.

Całość wykładu można odsłuchać poniżej:

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • MichałObrębski
  01.11.2014 17:50

  Ksiądz Prof. Wacław Hryniewicz zasługuje nie na doktorat, ale na karę kanoniczną, być może z ekskomuniką włącznie.

  Swoje poglądy, jakoby piekło było puste, głosi od dawna. Jakiś czas temu podjęła je oczywiście "Gazeta Wyborcza"; bo przecież skoro piekła nie ma to... hulaj dusza!

  Napisałem wtedy list do prowincjała Misjonarzy Oblatów, do których Ks. Prof. Hryniewicz należy, z uzasadnieniem dlaczego twierdzę, że poglądy Księdza Profesora są szkodliwe. W odpowiedzi dowiedziałem się, że księża Misjonarze Oblaci nie podzielają poglądów Profesora.

  W skrócie. Nauczanie Prof. Wacława Hryniewicza jest sprzeczne nie tylko z katolicyzmem i przekazem ogromnej ilości świętych, ale z Pismem Świętym po prostu. (Czyli, nie mieści się w ogóle w chrześcijaństwie.) Z wielu źródeł wiemy, że piekło nie jest puste.

  Zaś co do grzechu przeciwko Duchowi Świętemu, egzegeza jest dużo prostsza, jeżeli spojrzymy na nią w kontekście zastanej sytuacji. Otóż Chrystus uzdrowił opętanego, według Mateusza niewidomego i niemowę, i Faryzeusze stanęli wobec dowodu. Nie wobec hipotezy, lecz wobec dowodu; musieli więc nie uwierzyć, lecz posiąść wiedzę: po prostu przyjąć do wiadomości. Niestety w swojej pokrętności oczywisty cud przypisali szatanowi.

  Gdzie indziej Chrystus wyjaśnia, że cuda są wyjątkiem, nie regułą. Są Łaską Bożą i bynajmniej się nikomu nie należą (Łk 4:25-27). Zatem ci, którzy ich doświadczyli są bardzo uhonorowani. Sam Jezus dodaje, że wielu chciało je widzieć, a nie widziało (Mt. 13:17). Wynika z tego, że odrzucenie dowodu, oczywistości, jest bezczelną zatwardziałością. Może ona spowodować cofnięcie Łaski wobec danego człowieka, co niechybnie prowadzi do coraz większej jego niechęci nawrócenia. Taki jest sens "nieodwracalności" grzechu przeciwko Duchowi Świętemu.

  Demagogia ma do siebie to, że kłamstwa i bzdury ubiera w powszechnie znane poglądy i prawdę. Zatem: "Czy Bóg jest mściwy i niekonsekwentny?" zapytuje demagog, Prof. Hryniewicz.

  Odpowiem: Nie, nie jest. Jednak ta konsekwencja Boga przemawia przeciw tezie o pustym piekle, nie za nią. Gdyż od samego początku Bóg mówi, że za odrzucenie Go czeka człowieka śmierć (Rodz. 2:17).

  Pasją życiową ks. profesora Hryniewicza nie stała się wcale "nadzieja". Jego pasją życiową raczej stało się zwodzenie ludzi, że kara wieczna za grzech nie istnieje.

  Wymienionemu nie tyle chodzi o "zbawienie wszystkich", co o uwagę, błysk fleszy i rozgłos. I do celu dąży pod płaszczykiem nauki: tytułów naukowych i odniesień do szerokiego świata.

  A jaki pozytyw wynika z tego wszystkiego? Cóż, taki, że Kościół katolicki jest bardzo tolerancyjny i łagodny. Ponieważ jako żywo toleruje herezjarchów typu Anthony de Mello czy Wacław Hryniewiecz.

  Michał Obrębski
  michalKROPKAobrebskiMAŁPKAyahooKROPKAcom

  PS Ksiądz Prowincjał dodał, że moje uwagi przekaże samemu Zainteresowanemu. Odpowiedzi nie dostałem. Na niniejszy wpis raczej też nie dostanę.

  M. O.

   

 • Zibi89
  01.11.2014 18:48
  Nie dziwię się. Też bym nie odpowiadał. Pojęcie o Miłosierdziu masz takie jak wszyscy ci, którzy odczuwają niechęć do zadośćuczynienia Bogu i bliźniemu za grzechy przeszłości. Krótko: cyniczne.
 • Zibi89
  01.11.2014 20:04
  Własne ambicje i niecierpliwe, wręcz nerwowe czy momentami agresywne oczekiwanie na efekty stawiane ponad wolą Bożą nie ma nic wspólnego z Miłością, Miłosierdziem. Są przymuszeniem do pseudosamodzielności lub wyzbycia się, opacznie rozumianego pojęcia, samotności (pustynia jako przygotowanie do misji i służby na rzecz Narodu nie może być w żadnym razie traktowana jako samotność z wyboru) i prowadzą do niepotrzebnej frustracji.

  Praca magisterska nie musi być napisana na tempo, lecz na obiektywizm, przez pryzmat dobra całej społeczności międzynarodowej w odniesieniu do czasu i przestrzeni.
 • issewen
  01.11.2014 23:47
  Ks. profesor, a nie zna 6 prawd wiary!

  Zamiast głosić Prawdę głosi swój prywatny pogląd - twierdzenie ze piekło jest puste i że miłosierdzie lekceważy sprawiedliwość i wolną wolę człowieka, ktory trwa w grzechu, nie nawracajac sie - to jawna i bardzo szkodliwa herezja, bo ludzie z natury leniwi duchowo, po takich "prawdach" sa sklonni do calkowitego odrzucenia przykazan.

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
10°C Piątek
noc
11°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
wiecej »