Poroszenko: Ukraina musi się przygotować

Ukraina musi przygotować się na negatywny scenariusz rozwoju sytuacji na wschodzie kraju - oświadczył we wtorek wieczorem prezydent Petro Poroszenko podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

"Ukraina, która pozostaje zwolenniczką planu pokojowego, nadal będzie z odpowiedzialnością traktowała przestrzeganie mińskich zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że Ukraina nie będzie gotowa do zdecydowanych działań w razie pesymistycznego, negatywnego scenariusza" - powiedział szef państwa.

"Dziś sformowano kilka nowych jednostek, które pozwolą już teraz zatrzymać możliwy atak w kierunku Mariupola, Berdianska, Charkowa, na północ od Ługańska oraz na obwód dniepropietrowski" - przekazał Poroszenko.

Prezydent zwołał RBNiO, by omówić sytuację w częściowo opanowanych przez prorosyjskich rebeliantów i armię Federacji Rosyjskiej obwodach donieckim i ługańskim. W niedzielę odbyły się tam nieuznane przez Ukrainę wybory do separatystycznych władz.

Poroszenko nie wykluczył, że Rada podejmie decyzję o wprowadzeniu poważnych ograniczeń gospodarczych wobec opanowanych przez separatystów terytoriów Donbasu oraz większą kontrolę ludzi, którzy podróżują z i do tego regionu.

"Wynikiem dzisiejszego posiedzenia RBNiO może być znaczne nasilenie kontroli na punktach kontrolnych wraz z ograniczeniem ruchu dla ludzi, którzy mogą stanowić ryzyko oraz tych, którzy przysyłają do nas grupy rozpoznawczo-dywersyjne. Nie wykluczam, że wprowadzimy także poważniejsze ograniczenia gospodarcze (wobec Donbasu)" - oświadczył otwierając obrady.

W przemówieniu, które wygłosił na początku spotkania Poroszenko podkreślił, że porozumienia pokojowe z Mińska wypełnia jedynie Ukraina i OBWE.

"Niestety, inni uczestnicy mińskich rozmów, prócz Ukrainy i OBWE, nie przestrzegają swoich zobowiązań" - powiedział, nie wymieniając jednak Rosji, która brała udział w dwóch rundach negocjacji pokojowych na Białorusi.

Zgodnie z ustaleniami podjętymi w stolicy Białorusi, Mińsku, we wrześniu, Ukraina zgodziła się na wybory samorządowe i istotne poszerzenie kompetencji władz lokalnych na terenach kontrolowanych przez separatystów. Odpowiednie ustawy przyjął nawet parlament; wybory miały odbyć się na początku grudnia.

"Protokół Miński przewiduje przeprowadzenie w niektórych rejonach (powiatach) Donbasu wcześniejszych wyborów samorządowych wyłącznie na podstawie prawa Ukrainy. Daliśmy im (separatystom) taką możliwość. Farsa wyborcza z 2 listopada jest ogromnym zagrożeniem dla procesu pokojowego, który zapoczątkowaliśmy za cenę kolosalnych wysiłków" - mówił prezydent w poniedziałek.

We wtorek Poroszenko oświadczył, że ustawy w sprawie szczególnego statusu niektórych terytoriów Donbasu powinny być odwołane. Nie wykluczył jednocześnie, że nowy parlament, który Ukraińcy wybierali 26 października, może przyjąć kolejną ustawę, która pozwoli na przeprowadzenie wyborów samorządowych w Donbasie w innym terminie. W tym celu jednak buntownicy powinni podjąć dialog z Kijowem.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  21°C Wtorek
  dzień
  wiecej »