PiS chce komisji śledczej ws. wyborów
Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki (P) i członek PKW Włodzimierz Ryms (L), podczas konferencji prasowej, 18 bm. w Warszawie. Możliwe, że w późnych godzinach wieczornych 18 bm. będzie możliwe podanie oficjalnych wyników wyborów samorządowych z dnia 16 bm.- zapowiedział sędzia PKW Włodzimierz Ryms. Przedstawiciele PKW poinformowali również, że według ich informacji system informatyczny zliczający głosy działa. Pawel Supernak /PAP

PiS chce komisji śledczej ws. wyborów

Komentarzy: 4
PAP

publikacja 18.11.2014 17:03

Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej, która miałaby zbadać przygotowania i proces liczenia głosów w niedzielnych wyborach samorządowych. Partia powiadomi też prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez PKW.

"Ta komisja powinna zająć się sposobem przygotowania i przeprowadzeniem wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą. To, z czym mamy teraz do czynienia, urąga przyzwoitości. Wybory są istotą demokracji. Jeżeli mamy do czynienia z takim zamętem, do czego może to doprowadzić? Do fałszowania wyników wyborów" - przekonywał we wtorek na konferencji w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Wniosek o powołanie komisji ma być złożony w najbliższych dniach.

PiS złoży też doniesienie do prokuratury, które - jak mówił Błaszczak - będzie dotyczyło "niedopełnienia obowiązków przez tych, którzy są odpowiedzialni za przeprowadzenie wyborów".

Od niedzieli Państwowa Komisja Wyborcza boryka się z kłopotami z funkcjonowaniem systemu informatycznego. W poniedziałek wieczorem komisje terytorialne mogły już korzystać w pełni z systemu elektronicznego przy ustalaniu wyników wyborów tam, gdzie głosowanie jest większościowe, czyli przy wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych gminnych. We wtorek system nie działał w pełni dla głosowań proporcjonalnych, czyli przy ustalaniu wyników w wyborach do sejmików, rad powiatów, rad miast na prawach powiatów i dzielnic Warszawy.

W poniedziałkowy wieczór PKW miała wyniki głosowania ze 108 tys. 770 obwodowych komisji wyborczych - na 123 tys. 359 obwodów. W wyborach do rad gmin na ogólną liczbę 2477 gmin ustalono wyniki wyborów w 892 radach gmin oraz wyniki w 163 radach powiatów na ogólną liczbę 314 powiatów.

Wciąż nie ma danych dotyczących wyników głosowania w wyborach do sejmików wojewódzkich.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona