Każdy kilogram mniej to 2 gramy kruszcu. Tak jedno z państw walczy z otyłością.
Władze Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zorganizowały drugą edycję nietypowego konkursu. Osoby, które w nim uczestniczą otrzymają 2 gramy złota za każdy utracony kilogram. To nowy pomysł bogatych szejków na walkę z otyłością mieszkańców. W zeszłym roku w konkursie wzięło udział ponad 2600 osób i łącznie wypłacono im 16, 8 kg kruszcu. W tym roku w wyścigu po sylwetkę bierze udział aż 7500 osób i już teraz wypłacono 40 kg złota.
Przed rokiem rekordzista - Ahmad Ibrahim Al Sheikh - zarobił 52 gramy kruszcu, tracą w trzy miesiące aż 26 kg.
Pomysł władz Dubaju jest cenną inicjatywą, na którą tylko nieliczni mogą sobie pozwolić. Cenną, bo jak podkreślają eksperci, otyłość jest przyczyną wielu poważnych chorób. Specjaliści Instytutu Żywności i Żywienia na zorganizowanej niedawno konferencji naukowej w Warszawie przyznali, że obecnie mamy na świecie do czynienia nie tylko z epidemią otyłości, ale możemy mówić wręcz o pandemii. Pomimo tego, że w wielu regionach świata miliony ludzi głodują, odsetek mężczyzn z nadmierną masą ciała zwiększył się w ciągu ostatnich 30 lat z 29 do 37 proc. a kobiet – z 30 do 38 proc. Do odchudzania trzeba jednak podejść z rozsądkiem, gdyż niedowaga i źle skonstruowana dieta może doprowadzić do równie wyniszczających organizm chorób co nadwaga.
Największy problem z otyłością mają Amerykanie i Grecy. Polacy niestety również znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej otyłych narodów w Europie. Aż 64 proc. Polaków i 48 proc. Polek waży więcej, niż powinno.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.